ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2014 Salı 17:57

Türbeden sarık hırsızlığı yapıldı

Türbeden sarık hırsızlığı yapıldı

Çorum'da dua etme bahanesiyle girdiği türbeden, mezarın baş bölümünde bulunan sarığı çalarak kaçtığı öne sürülen kişi, başka bir türbenin yakınında yakalandı.


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kunduzhan Mahallesi'ndeki Seydi Vakkas türbesinden hırsızlık yapıldığı ihbarını alan Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, gittikleri türbede yaptıkları incelemede, mezarın baş bölümünde bulunan sarığın çalındığını tespit etti.

Türbe görevlisi olan ve hurdacılıkla geçimini sağlayan Ercan Çetin'in ifadesine başvuran ekipler, görevlinin şüpheliye verdiği poşetin renginden hareketle çevrede araştırma başlattı.

Yaklaşık bir saat süren araştırma sonunda ekipler, şüpheliyi, kent merkezindeki Kerebi Gazi türbesi yakınlarında yakaladı. Adının Paşa C. (37) olduğu öğrenilen şüpheli gözaltına alınarak Çarşı Polis Merkezine götürüldü. Çalınan sarığın da şüphelinin elindeki poşette bulunduğu bildirildi.

Olayın şoku nedeniyle gözyaşlarına hakim olamayan türbe görevlisi Ercan Çetin, AA muhabirine, sabah saatlerinde elinde Kur'an-ı Kerim'le gelen şüphelinin dua etmek istediğini belirterek türbeye girdiğini anlattı.
Çetin, yaşananları şöyle dile getirdi:

"Sabah saatlerinde bir kişi geldi. Elinde Kur'an-ı Kerim vardı. İçeride okumak ve dua etmek istediğini söyledi. Türbeyi açtım. O içeriye girdikten sonra ben dışarı çıktım. Aradan biraz vakit geçtikten sonra yanıma gelerek benden bir poşet istedi. Ben de ona küçük boy bir poşet verdim. Onu kabul etmedi, daha büyük poşet istedi ve ona istediği boyutta bir poşet verdim. Biraz vakit geçtikten sonra verdiğim poşetle çıktı ve selam verdikten sonra yanımdan ayrıldı. Hareketlerinden şüphelendim. İçeri girdiğimde sarığın yerinde olmadığını gördüm ve durumu polise bildirdim."

Çarşı Polis Merkezi Amirliğinde ifade verdiği sırada şüphelinin yakalandığı haberini aldığını kaydeden Çetin, bu sırada sarıkla şüphelinin getirildiğini ve kendisinin tespitte bulunduktan sonra sarığın teslim edildiğini dile getirdi.

"Sarığı yerinde bulamayınca çok üzüldüm"

Türbenin 10 yıldır bakım ve temizliğini yaptığını, bugüne kadar böyle bir olayla karşılaşmadığını vurgulayan Çetin, "2004 yılından beri bu türbeye bakıyorum. Elimden geldiğince ilgileniyorum. Sarığı yerinde bulamayınca çok üzüldüm. Nasıl da buna uzanırlar diye üzüldüm. Acaba meraklandı da 'sarık bende kalsın' diye mi düşündü bilmiyorum ama sarığı geri teslim aldığıma çok sevindim. Sanki kendi eşyam kaybolmuş da o bulunmuş gibi sevindim" ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER