ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 18:53

Türbe bahçesinde yaptırılan cemevi açıldı


Amasya'da Hamdullah Dede Türbesi bahçesinde yapımı tamamlanan Hamdullah Efendi Cemevi ve Kültür Merkezi, düzenlenen törenle açıldı.
Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, cemevinin açılışında yaptığı konuşmada, cami ve cemevlerinin, Allah'a inanan, Kur'an-ı Kerim'e inanan, Peygamberi ve Hazreti Ali'yi seven insanların, kulluk ve ibadet görevlerini yerine getirmek üzere bir araya geldikleri mekanlar olduğunu söyledi.
"Cami ve cemevi kardeş mekanlardır" diyen Çomaktekin, ibadet hakkı ile din ve vicdan hürriyetini önemsediklerini belirtti.
İnanan ve ibadetini yerine getirmek isteyen insanların ibadet mekanlarını hazırlamaları gerektiğini anlatan Çomaktekin, "Cami ve cemevleri ülkemizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine hizmet edecek müesseselerdir. Bu cemevinin yapımında emeği geçen tüm hayırsever vatandaşlarımı, kurum ve kuruluşları kutluyorum" ifadelerini kullandı.
Hamdullah Efendi Yaşatma ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Çelebi ise açılan cemevi ve kültür merkezinin, kent merkezindeki ilk cemevi olma özelliğini taşıdığını vurguladı.
Alevilerin cemevi taleplerinin, din ve inanç özgürlüğü kapsamında dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Çelebi, "Cem, Alevilik'in temel ibadetlerinden biridir. Cem, kelime anlamı ile 'toplanmak, topluca yapılan ibadet' demektir" diye konuştu.
Konuşmaların ardından bin 50 metrekare kapalı alana sahip Hamdullah Efendi Cemevi ve Kültür Merkezinin açılışı gerçekleştirildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER