ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 12:39

Tur şoförlerine diksiyon ve kılık kıyafet eğitimi verilmeli


Turizm ve Şehirlerarası Yolcu Taşımacılığında Trafik Güvenliği Çalıştayı sonrası hazırlanan raporda, tur şoförlerine SRC eğitimi yanında sürüş tekniği, meslek etiği, davranış kuralları ve kılık kıyafet düzeni eğitimleri de verilmesi isteniyor.
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, Polis Akademisi Başkanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Türkiye Otobüsçüler Federasyonunun (TOFED) katkısıyla gerçekleştirilen "Turizm ve Şehirlerarası Yolcu Taşımacılığında Trafik Güvenliği Çalıştayının" sonuç raporu yayımlandı.
Rapora göre, sektörel sorunların başında, araçların düzenli muayene edilmemesi geliyor. Turizm ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan yetki belgeli otobüslerin büyük çoğunluğu, teknik muayenesini yaptırsa da tescilli otobüslerin yüzde 21'i teknik muayeneye gelmiyor. Gelenlerin de yüzde 55'i ilk muayenelerinde ağır kusurlu çıkıyor.
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada trafik kazalarında her yıl 1 milyon 250 binden fazla insan ölüyor. 50 milyona yakın insan yaralanıyor. Yurt genelinde ise her yıl kaza yerinde, 4 bine yakın insan hayatını kaybediyor, iki yüz binden fazla kişi yaralanıyor.
Korsan taşımacılığın da sektörün sorunları arasında gösterildiği raporda, şoförlerin dinlenme sürelerini uygun olmayan ortam ve şartlarda geçirdiği, bu nedenle mevzuatta öngörülen şartlara uygun şekilde dinlenme ortamları sağlanmasının gerektiği belirtiliyor.
Denetimlerde evraktan çok kural ihlallerine ağırlık verilmesinin gerekliliğine vurgu yapılan raporda, araçlarda kullanılan güvenlik ekipmanlarıyla ilgili yasal mevzuatın AB standartlarında olmasının önemine değiniliyor.
-"Eğitimler teşvik edici olmalı"-
Raporda, turizm ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapanlara verilmesi gereken eğitimler hakkında da öneriler yer alıyor.
Turizm taşımacılığı yapan araçları kullanan sürücülerin SRC eğitimi yanında özellikle sürüş teknikleri, meslek etiği, davranış kuralları ve kılık kıyafet düzeni gibi konularda eğitime tabi tutulması isteniyor.
Sektörde faaliyet gösteren firmaların, bu konulardaki eğitimler için teşvik edici olması, eğitimlerin sürücülerin yaş ve kültürüne uygun verilmesi gerektiğine işaret ediliyor.

Bu eğitimlerin Emniyet Genel Müdürlüğü ve üniversiteler başta olmak üzere diğer kurumlarca da desteklenmesi isteniyor. Eğitimlerin seminer veya çalıştay tarzında ve uygulamalı olması gerektiği kaydediliyor.
Raporda, turizm ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerde görevli şoför ve yardımcı personelin Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ilkyardım eğitimlerini de almasının zorunlu hale getirilmesi isteniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER