ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 16:38

"Tüpraş denetimi kaçakçılık itamıyla yapılmadı"

"Tüpraş denetimi kaçakçılık itamıyla yapılmadı"


Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "İster jet yakıtla alakalı, isterse 10 numaralı yağ ile alakalı neyle alakalı olursa olsun Tüpraş'a yapılan denetim bir kaçakçılık itamıyla yapılan denetim değildir." dedi. Vergi denetimi ağırlıklı bir süreç olduğunun vurgulayan Yıldız, "Yanlızca bu zamana denk geldi 'acaba bir başka siyasi gerekçesi var mıydı?' diyenlere çok net bir cevabımız var. Böyle bir gerekçe olmaz arkadaşlar. Bu tür denetimler siyasi gerekçelerle değil teknik gerekçelerle yapılmaktadır." ifadelerini kullandı.

Yıldız, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen Enerji Hanım toplantısına katıldı. Taner Yıldız toplantı öncesi TÜPRAŞ'ta yapılan denetimlerle ilgili basın mensuplarına açıklama yaptı. Yıldız, "Vergi denetimi ağırlıklı bir süreçtir. Yanlızca bu zamana denk geldi acaba bir başka siyasi gerekçesi varmıydı diyenlere çok net bir cevabımız var. Böyle bir gerekçe olmaz arkadaşlar. Bu tür denetimler siyasi gerekçelerle değil teknik gerekçelerle yapılmaktadır. Bundan önce onlarca yapılan denetim gibi bundan sonra yapılacak onlarca denetim gibi Tüpraşın ve diğer kuruluşların denetimleri vardır. Tüpraş Türkiye'nin en yüksek cirolo bir anonim şirketidir. Ciro itabiriyle de, karlılık itibariyle de her zaman Türkiye'de ilk beşte olmuştur. Ama böyle olması denetimlerde muaf olması anlamına gelmez. Türkiye'de ilk 500 giren firmalarda denetime tabidir. Eğer bu süreci yanlızca Gezi Parkı olaylarıyla ve siyasi olaylarla ilgilendirmek istersek bundan önce yapılan denetimleri o zaman izah edememiş oluruz. Bu doğru bir yaklaşım olmaz. O yüzden rutin denetimlerle alakalı zamanlama bu ana denk gelmiştir. Denetim sonuçları ancak denetim sonrasında belli olur. Bizim şimdiden peşinen birşey söylememiz doğru olmaz. Şuanda onlarca yüzlerce firmanın denetimleri yapılmaktadır. Ama neden yanlızca Tüpraş denetimi kamuoyunda konuşulmaktadır bunu ben çok doğru bulmuyorum işin açıkcası. O açıdan devletin denetim gözetim faaliyetleri özelleşen liberalleşen piyasalara rağmen tabi sürecektir.
Maliye Bakanımızla Diyarbakıra beraber geldik. Kendisiyle uçakta yanyana oturduk ve bu konuyuda değerlendirdik. Bu konu vergi denetimi ağırlıklı ve onlarında rutin bir işlem olarak gördüğü bir işlem. Özel olarak yapılmış bir iş değildir." dedi.

İsterse jet yakıtla alakalı isterse 10 numaralı yağ ile alakalı neyle alakalı olursa olsun Tüpraş'a yapılan denetimin bir kaçakçılık itamıyla yapılmadığını ifade eden Yıldız, şöyle devam etti: "Ama bakın 51 tane dağıtım şirketinden rafineli üretim merkezinden ve bayilere varıncaya kadar bir denetim zinciri var. Bu zincirin önemli halkalarından bir tanesidir Tüpraşla alakalı bu halka. Ama yanlızca bir tanesi değildir. Hatırlarsanız 2 yıl önce 10 nolu yağ ile alakalı bir 1.2 milyon ton civarında bir kaçak yağdan bahsedilmişti.Ama bugün itibariyle bu 5 te birler oranında resmi bir noktaya dönüştü. Yani sanayicimizin kullandığı bir brim ama yakıtlarda kullanılan 10 nolu yağ 5 brimdi. Ama şuanda gitikce o sıfırlandı ve sanayicimizin kullandığı bir yağ haline geldi. Türkiye bir hukuk devleti ve hukuk devleti içerisinde her birimiz ona duyarlı bir şekilde davranmamız lazım. Tabiki kaçakçılıkla alakalı benim sizin yani herbirimizin görevleri var ve buna müsade etmeyiz. Ama Tüpraşı bununla alakalandırılmasını doğru bulmam. Alınan numuneler bu güne has değildir. Tüpraşın genel müdürü de bu manada açıklama yapmıştır. Bizim her zaman Hakkari'deki bayimizden tutunki İstanbuldaki bayimize varıncaya kadar rutin denetimlerimiz vardır ve o kaçakçılığın önlenmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER