ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 14:36

Tüpgazda patlamaların nedeni yetersiz denetim


Doğalgaza oranla daha fazla meydana gelen tüpgaz patlamalarının sebebinin, yetersiz kontrol mekanizması ve tüpgazın kontrolünün tamamen son kullanıcıya bırakılması olduğu belirtildi.
Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Erdoğan Duransoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda yapılan düzenlemelerle doğalgaz kullanımının gaz firmaları ve yetki verilen şirketlerce sıkı şekilde denetlendiğini belirtti.
Denetimler nedeniyle doğalgaz patlamalarının azaldığını ancak tüpgaz kullanımında ise böyle denetimin söz konusu olmadığını ifade eden Duransoy, "Tüp fabrikada gerekli denetimlerden geçiyor ancak evde kullanım aşamasında doğalgazdaki gibi yetkili şirket tarafından kontrolü yapılmıyor. Tüpgazda kullanıcı tamamen kendi başına kalıyor. Kullanıcı hataları ve tüp ile ocak arasındaki uygunsuz bağlantılardan dolayı patlamalar yaşanıyor. Doğalgaz sertifikalı ustalar tarafından kurulup, en ince detayına kadar sızdırmazlık ölçümleri yapılıyor. LPG'de ise vatandaş kontrolü kendisi yapıyor" dedi.
Duransoy, TSE standartlarına göre tüp ile ocak arasındaki bağlantı hortumunun 3 senede bir yenilenmesi gerektiğini, tüpün herhangi bir ısıya maruz kalmaması gerektiğini aktardı.
- Ocakta mutlaka gazı kesen cihaz olmalı
Patlamaların önüne geçilmesinde kullanılan ocağın da çok etkisinin olduğunu vurgulayan Duransoy, şunları kaydetti:
"Herhangi bir şekilde alev söndüğünde ocak gazı kesmeli. Bu sistem ocaklarda artık standart olarak mevcut. Eski ocaklar bu konuda dejavantajlı. Ocakta mutlaka gazı kesen cihaz olmalı. Evlerde patlamaların en büyük nedeni bu. Ocak sönüyor ve içeriye dolan gaz, havalandırma şartları iyi değilse patlıyor. Bu tür gaz kokusu hissettiğimiz zaman mutlaka ne yapacağımıza bilmemiz lazım. Doğalgaz kombileri ve sayaçlar üzerinde böyle bir anda neler yapılacağına dair uyarılar mevcut ancak tüpgaz kullanımında bu konuda eksiklikler var. LPG havadan daha ağır bir gaz olduğu için yerde toplanır. Doğalgaz ise havadan daha hafif olduğunu için tavanda toplanır. Yerde biriken gazı bir süpürge veya havluyla bir şekilde dışarı atmalıyız."
Duransoy, LPG'ye göre çok daha emniyetli ve ekonomik bir gaz olan doğalgazın daha fazla tercih edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER