ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 14:06

Tunus'ta muhalif lider toprağa veriliyor


Tunus'ta suikast sonucu hayatını kaybeden muhalif lider Şükrü Belıyd, bugün düzenlenecek cenaze töreninin ardından toprağa verilecek.
     Beliyd için başkent Tunus'ta düzenlenen cenaze törenine, Tunus siyasetinin önde gelen isimlerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi katılıyor. Belıyd'in Tunus bayrağına sarılı tabutu, doğum yeri Cebel el-Cellud'dan askeri araca konularak başkent Tunus'ta defnedileceği el-Cellaz mezarlığına götürülüyor.
     Evinden itibaren cenazeye eşlik eden kalabalıklar, sık sık iktidar aleyhine sloganlar attı. Güvenlik güçlerinin, cenaze merasimi sırasında ve sonrasında meydana gelebilecek şiddet olaylarına karşı geniş çaplı tedbirler aldığı dikkati çekti. Belıyd'in cenaze merasimi yerli ve yabancı bir basın ordusu tarafından da takip ediliyor.
     Öte yandan Tunus İçişleri Bakanlığı, yazılı bir açıklama yaparak kamu düzeni ve güvenliği bozacak eylemlerden uzak durulması çağrısında bulundu. Bakanlık ayrıca, güvenliği sağlamaya çalışan emniyet güçlerine zorluk çıkarılmamasını istedi.
     Tunus'ta muhalefette bulunan Demokrat Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Belıyd, çarşamba sabahı evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda başına ve boynuna isabet eden kurşunlar sonucunda hayatını kaybetmişti. Tunus'ta büyük infiale yol açan cinayetin ardından ülke genelinde protestolar düzenlenirken, ülkenin en büyük işçi sendikası da grev kararı almıştı.
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER