ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Nisan 2013 Çarşamba 23:46

Tünel çalışmaları sırasında mezar kalıntısına rastlandı


İzmir Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, Konak Tüneli çalışmaları sırasında mezar kalıntısı ve kemik parçalarına ulaşıldığını ancak bu parçaların arkeolojik veya tarihi buluntu niteliğinde olmadığını bildirdi.
     Ediz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bahri Baba Parkı tarafındaki çalışmaların başlangıcı sırasında bulunan mezar kalıntısı ve kemik parçalarının uzman ekipçe incelemeye alındığını belirtti.
     Konunun Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bildirildiğini ifade eden Ediz, ''Buluntular arkeolojik ve tarihi nitelikte, işleri aksatacak durumda değil. Çalışmaların müze müdürlüğü denetiminde yürütülmesi, ulaşılacak tarihi buluntu olursa o an gerekli müdahalenin yapılması, arkeolojik değerlerin kurtarılarak çalışmaların sürdürülmesi üzerinde hemfikir olundu'' dedi.
     Ediz, bulunan mezar kalıntısının Musevilere ait olduğunun değerlendirildiğini dile getirerek, şu bilgileri verdi:
     ''Bölgede bir dönem Musevi vatandaşlar barınmış. Ama büyük mezarlık kalıntısı şeklinde bir şey bulunmadı. Şu an için bir mezarlık durumu söz konusu değil. Olursa da kurtarma çalışmalarıyla uygun mekanlara taşınarak buradaki çalışmalar devam eder diye düşünüyoruz. Bilimsel çalışma süreciyle beraber inşaat süreci devam edecek.''
     İzmir Musevi Cemaati Başkanı Jak Kaya ise 1900'lerin başında Bahri Baba Parkı'nın olduğu yerde bir Musevi Mezarlığı'nın bulunduğunun bilindiğini kaydederek, ''Konuyu müze müdürlüğü ile görüşeceğim. Eğer mezarlığa ait mezar taşı ve kemikler bulunmuşsa taşınması söz konusu olabilir'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER