ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 14:46

Tunceli'deki "kaya odaları" ilgi bekliyor


Tunceli'nin Hozat ilçesine bağlı Kalecik köyündeki 15 kaya odası, ilgi bekliyor.
Kalecik Köyü Muhtarı Yusuf Yeşil, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kayalara oyulan odalarda bugüne kadar hiçbir incelemede bulunulmadığını söyledi.
Kaya odalarını gezdiklerini ancak hangi medeniyete ait olduğunu bilmediklerini aktaran Yeşil, "Buranın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından araştırılması veya keşif yapılması gerekiyor. 'Neye hizmet etmiş, nasıl olmuş, bugüne nasıl gelmiş?' bunu bilmek istiyoruz. Bunun için ilgili bakanlığın bölgede inceleme yapmasını istiyoruz" diye konuştu.
Bölgede 15 kaya odasının yanı sıra tarihi bir yapı ve bazı bina kalıntıları olduğunu aktaran Yeşil, şöyle konuştu:
"Köylüler, 'kaya mezarları' da diyor fakat tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Köyümüzde ayrıca tapınaklar var. İsimlerini de bilmiyoruz, ne diyeceğimizi de bilmiyoruz. Köyümüzün geçmişi çok eskiye dayanıyor. Bunu da hiç kimse bugüne kadar incelemedi. Burası, güvenlik sorunu bahane edildiği için dışlanan bir bölge oldu. Tarihi yerler öyle duruyor, kimse dokunmuyor."
Köy sakinlerinden Yusuf Aslan da bölgede bilimsel çalışma yapılması gerektiğini ifade ederek, bölgede kazı yapıldığında insan kemikleri çıktığını ileri sürdü.
Gülbahar Kahraman ise tarihi yapının köylüler tarafından Ermeni Kilisesi olarak bilindiğini dile getirerek, buranın koruma altına alınmasını istedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER