ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 17:01

Tunceli'de SİT alanının tahribatına tepki


Tunceli'nde SİT alanı yakınından belediyenin yol için hafriyat çalışması yapması vatandaşların tepkisine neden oldu.

Tunceli'nin Mazgirt ilçesi Akpazar beldesi Güneyharman Mahallesi'nde bulunan kaya mezarlar, kilise kalıntısı ve mağaraların bulunduğu tarihi alan, mahallede yaşayan bir vatandaşın başvurusu üzerine 2011 yılında Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından SİT alanı ilan edilmişti. Akpazar Belediyesi, bölgenin SİT alanı olarak ilan edilmesine rağmen yol için hafriyat çalışması başlattı. Duruma tepki gösteren Taner Karateke isimli vatandaş çalışmanın SİT alanında yapıldığı gerekçesiyle cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Hüseyin Çelik isimli mahalleli, belediye başkanının kendilerine yol yapımı için malzeme almak zorunda olduğunu söylediğini iddia ederek, "Biz de SİT alanını tahrip edecekseniz yol istemiyoruz dedik. Başkan ben devlete karşı duruyorum. Yasal olmadığını bile bile yapıyorum dedi. Burada yüzlerce kaya mezar, tapınak var. Kurban kesme alanları, ibadet alanları var. Doğaya sahip çıkması gereken bir belediye başkanının icraatları bunlar." dedi.

Alanın SİT olarak tescillini sağlayan Taner Karateke isimli vatandaş da duruma tepki göstererek, "Bu alanda kilise, mağaralar, oyulmuş taşlar var. Bizim amacımız buranın doğal yapısının bozulmaması. 2011 yılında sit alanı ilan edilen bu alana iş makineleri girdi doğa bozulup tahrip ediliyor. Yetkililerden beklentimiz iş makinelerinin geri çekilerek alanın eski özelliğini koruması" diye konuştu.

Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Barış Yıldırım vatandaşlarla bahsedilen alanı gezerek incelemelerde bulundu.
Yıldırım yaptığı açıklamada, "Türkiye'de kültürel ve doğal mirasa yönelik çok ciddi tahribatlar bulunmaktadır. Az sayıda korunan bu alanlara ilişkin ilgililerin gerekli hassasiyetleri göstermesini bekliyoruz" dedi. Yıldırım, vatandaşların alana ilişkin duyarlılıklarının kutlanacak cinsten olduğunu söyledi.

Çalışma yapılan alanın sit alanının dışında olduğunu söyleyen Akpazar Belediye Başkanı Ali Aydın ise "Bizim çalıştığımız alan SİT alanına giren alan değil ama buranın böyle tahrip edilmesi de doğru değil. Daha önce bu alanda özel firmalar tarafından tahribat yapılmış biz buradan alacağımız malzemeyle mahalle yollarımızı yapacağız. Sonra ağaçlandırıp güzel bir şekle sokacağız. Yol yapımı için on bin metre küp malzemeye ihtiyacımız var. Onu daha da kısıp buradan değil başka yerden temin etmeye çalışacağız" diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER