ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 18:18

Tunceli'de maden arama çalışmalarına tepki


Tunceli'nin Ovacık ilçesinde, Cevizlidere köyü ve çevresinde özel bir şirket tarafından yapılması planlanan maden arama çalışmalarına
tepki amacıyla yürüyüş düzenlendi.
Tunceli il merkezinden araçlarla Ovacık ilçesine gelen sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar, ilçe girişinde yöredeki vatandaşlarla bir araya gelerek yürüyüşe geçti.
"Madencilik projeleri iptal edilsin. Dersim'de kültürel ve ekolojik kırıma hayır" yazılı pankart açan grup, Ovacık Belediyesi önüne kadar yürüdü. Yürüyüşe, Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin ile bazı ilçe belediye başkanları da katıldı.
Grup adına basın açıklaması yapan Erkan Kıl, özel şirketlerin, yaşamsal alanları ranta çevirme hesaplarıyla vadilere, sulara ve topraklara saldırdığını iddia etti.
Maden arama çalışmalarına, baraj ve hidroelektrik santrali projelerine karşı olduklarını belirten Kıl, "Bizler, suyuna, toprağına, doğal yaşam alanlarına, sosyal, kültürel ve tarihi değerlerine sahip çıkan Dersim halkı olarak akıl, bilim ve izandan yoksun bu projenin uygulayıcıları ve sahipleri olanları bir kez daha uyarıyoruz. Yaşam alanlarımızı yok edecek bu ve benzeri projelerinize Dersim'de yaşam hakkı tanımayacağız" diye konuştu.
Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER