ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 14:44

Tunceli'de gözaltı protestosu

Tuncelide gözaltı protestosu


Tunceli'de Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)'na yönelik olarak düzenlenen operasyonda 12 kişinin gözaltına alınmasını protesto eden bir grup, İl Emniyet Müdürlüğü'ne yürüdü.

Malatya 4. Ağır Ceza Savcılığı'nın talimatıyla, Tunceli'de sabah saatlerinde DHF ve birçok mahallede bulunan evlere polis tarafından operasyon yapıldı. Operasyonda 12 kişi gözaltına alınırken, şahısların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda bazı belgelere ise el konuldu.

Gözaltıları protesto etmek amacıyla bir araya gelen yüzlerce kişi, Sanat Sokağı'ndan Tunceli Yer altı Çarşısı'na kadar yürüdü. DHF üyelerinin hukuksuz bir şekilde gözaltına alındığını iddia eden DHF üyeleri, erken saatlerde polis tarafından 12 kişinin, barajlara ve yozlaşmış kültüre karşı çıktıkları için gözaltına alındıklarını öne sürdü.

Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin ve çok sayıda sivil toplum örgütünün de destek verdiği basın açıklamasının ardından grup, Tunceli Emniyet Müdürlüğü'ne doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Burada bir süre oturma eylemi yapan grup daha sonra sessizce dağıldı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER