ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 17:02

Tunceli'de arıcılara ve süt üreticilerine destek


Tunceli Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 100 arıcıya 20'şer kovan, 3 üreticiye ise süt sağım makinesi desteğinde bulundu.

Vali Hakan Yusuf Güner, süt sağım makinelerinin ve kovanların dağıtımı dolayısıyla müdürlük bahçesinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, il genelinde yetiştirilen organik ürünlerin artırılması ve satılmasının, kooperatifleşme ve markalaşmayla olabileceğini söyledi.

Organik ürün yetiştirilmesi konusunda yörenin önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten Güner, "Tunceli'nin sarımsağını dünya ve Türkiye literatürüne Tunceli sarımsağı olarak tescil ettirdik. Tunceli sarımsağına sahip çıktık. Yani Tunceli'de, Dersim'de 'Dersimli, Dersim'e sahip çık' lafla olmuyor, icraatla oluyor. Biz Dersimlilerin, Dersim'e sahip çıkmasının yanında yer alıyoruz. Eylemle, sözle değil, üretimle yapalım diyoruz" ifadesini kullandı.

Üreticilere dağıtılan kovanlarla, il genelinde organik arıcılığın gelişmesine önemli katkı sunulacağını vurgulayan Güner, üretimin artırılmasına dönük çalışmaların imkanlar dahilinde destekleneceğini söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Kaya ise Tunceli'de üretimin artırılması için 2013 yılında bitkisel ve hayvansal üretim, tohum desteği, makine ekipman alımı ve kırsal kalkınma yatırımlarında üreticilere 14 milyon 372 bin 933 Türk lirası destek sunduklarını belirtti.

Bu çalışmalara devam edeceklerini ifade eden Kaya, Tunceli'de 52 bin 730 kayıtlı kovanla 754 ton bal üretildiğini, bunun sadece 11 tonunun organik olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"İlimizde 4 arıcı organik bal üretiyor. Biz, bu rakamın artırılması ve organik arıcılığı geliştirmek için bu yıl proje hazırladık. Kabul edilen projeyle, 100 üreticimize 20'şer organik kovan dağıtarak organik arıcılığı teşvik etmek istiyoruz. Bu kovanlarda, aynı zamanda polen üretimi de yapılabilecek. Bugün ayrıca üretici kadınlarımızın omuzlarındaki iş yükünü hafifletmek için 3 kişiye süt sağım makinesi vereceğiz. Desteklerimiz, ilimize hayırlı olsun."
Konuşmaların ardından, Vali Güner, üreticilere kovanları ve süt sağım makinelerini teslim etti.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER