ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Haziran 2014 Cuma 14:42

Tunca Nehri'nin debisindeki artış durdu

Tunca Nehrinin debisindeki artış durdu

Sabah saatlerinde Sarayiçi mevkisinde kısmen yatağından çıkan nehrin yayılımı toprak setlerle durduruldu.


653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı er meydanı çevresine nehir suyu yayılmaması için yoğun çaba sarf eden Edirne Belediyesi çalışanları, ihtiyaç duyulan alanlara toprak setler oluşturuyor.

Güreş Ağası Süleyman Mecek'i kent merkezinde karşılayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, törenin ardından Sarayiçi'ne geldi.

Ekiplerin yoğun çalışmasını takdir eden Gürkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Tunca Nehri'nin debisinin yükselmesi nedeniyle şu ana kadar Kırkpınar Güreşleri'nin yapılmasında engel yaşanmadığını söyledi.

Su seviyesinin öğleden sonra düşmeye başlayacağının bilgisini aldığını ifade eden Gürkan, "Debilerde bu saatten sonra artış söz konusu değil. Debilerde düşme bekliyoruz. Öğleden sonra da azalma başlayacak. Risk kalmadı, güreşlerimize devam edeceğiz. Bu tür doğal olaylarda, bunu veren Cenab-ı Allah ama insanların da tedbiri elden bırakmaması gerekiyor" dedi.
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu da güreşlerin ertelenmesi gibi bir durum olmadığını, Kırkpınar'ın sorunsuz devam ettiğini belirtti.

Debideki artış

Yaz aylarında 30 - 40 metreküp/saniye olan Tunca Nehri'nin debisi, sağanağın ardından dün akşam Bulgaristan'daki havzasından yoğun su gelmesi nedeniyle arttı. Tunca Nehri'nin sabah saatlerinde 180 metreküp/saniyeye çıkan debisi, 137 metreküp/saniyeye düştü.

DSİ ölçümlerine göre nehrin Bulgaristan'daki havzasında debi düşüşü kaydedildiği, bunun etkisinin akşam saatlerinde görülmeye başlanacağı öğrenildi.

Değirmenyeni köyünde nehir suları çevreye yayılıyor

Değirmenyeni köyünde de sular çevreye yayıldı, nehir kenarındaki bekçi kulübeleri su altında kaldı, ekili alanlar zarar gördü.
Köy yolunu kısmen kapatan nehir suları nedeniyle ulaşım kontrollü sağlanıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER