ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2014 Cumartesi 08:29

Tunca Nehri yayılıyor

Tunca Nehri yayılıyor

Tunca Nehri'nin Sarayiçi mevkisindeki etrafa yayılışı devam ediyor.


Dün akşam saatlerinde debisi aniden artan ve sabaha karşı yatağından çıkarak Sarayiçi mevkisinde Adalet Kasrı bahçesine doğru yayılan nehir suları, kasır çevresine toprak set yapılması nedeniyle Balkan Şehitliği'ne doğru yayıldı.
Sarayiçi'ne geçişin sağlandığı iki köprüden biri olan Fatih Köprüsü'nün son gözünün de suyla kapanmasına kısa bir mesafe kaldı.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve DSİ 11. Bölge Müdürü Yunus Algın, nehir kenarında incelemelerde bulundu.
Gürkan, yaptığı açıklamada, DSİ ile dünden bu yana müşterek çalıştıklarını ve gayretleri nedeniyle kendi ekipleri ile DSİ ekiplerine teşekkür etti.
Öğle saatlerinde debide düşüş beklediklerini ancak beklenen düşüşün gerçekleşmediğini ifade eden Gürkan, "Düşüşü bugün bekliyorduk ancak nehir kotunun düşmesiyle geriye suların toplanması nedeniyle seviyede bir düşüş olmadı ancak şu an bir risk yok. Ayrıca Kırkpınar'ı engelleyecek bir durum da söz konusu değil" dedi.
Algın da arazide yayılan suların Tunca Nehri'nin debisini etkilediği için beklenen debi düşüşünün olmadığını söyledi.
Bulgaristan'ın su bıraktığı yönündeki bilgilerin doğru olmadığını ifade eden Algın, "Düşüşü her an bekliyoruz, yarın sabah Tunca yatağına kısmen çekilmiş olacak. Bulgaristan'ın kuzeyindeki yağışlar var ancak bizi etkilemez, ayrıca Bulgaristan da barajlardan su bırakmadı" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER