ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 23:06

"Tümü çekilsin, çekilmekle kalmasın silahlar tümden bırakılsın"


Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Kemal Burkay, PKK'lıların çekilmesine ilişkin, "Tümü çekilsin, çekilmekle kalmasın silahlar tümden bırakılsın. Sınır ötesinde de silahlı güçlerin böyle devamlı olmasına gerek yok" dedi.
     Burkay, Malatya'da partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, silahların susmasını istediğini belirterek, çözüm sürecinin olumlu yürüdüğünü ifade etti.
     4 aydır silahların sustuğunu dile getiren Burkay, "PKK, silahlı güçlerini sınır ötesine çekmeyi kabul etti. Amaç silahları tümden bırakmak. 8 Mayıs'ta çekilme başlıyor ama medyaya yansıyan bilgilere göre, daha şimdiden çekilme başlamış. Biz de temenni ediyoruz. Tümü çekilsin, çekilmekle kalmasın silahlar tümden bırakılsın. Sınır ötesinde de silahlı güçlerin böyle devamlı olmasına gerek yok" diye konuştu.
     Bazı siyasi partilerin ve muhalif grupların "Kürtlere ne taviz verildi-", "Türkiye Cumhuriyeti tehlikede mi-" gibi söylemleri olduğunu anımsatan Burkay, Türkiye Cumhuriyeti'nin tehlikede olmadığını kaydetti.
     Hükümetin bu süreçte herhangi bir taahhütte bulunmadığını belirten Burkay, "Hükümet 'Kürtlere federasyon veya otonomi vereceğim' şeklinde bir söz vermiş değil" dedi.
     Burkay, silaha sarılmanın fayda yerine zarar vereceğini vurgulayarak, "Niye silaha sarılalım. Halk bizi desteklerse gelip programımızı uygularız, desteklemezse zorla olmaz. Halka rağmen devrim mi yapacağız- Olmaz öyle bir şey" ifadesini kullandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER