ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 16:46

TÜMÇADER üyeleri, aileleri ile müzede

TÜMÇADER üyeleri, aileleri ile müzede


Tüm Çalışanlar Derneği (TÜMÇADER), üyeleri ve aileleri Kırıkkale’nin tek müzesini ziyaret etti.

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Silah Fabrikası sınırları içinde yer alan silah müzesi gezisine ilgi yoğun oldu. Müzedeki eserlerin Kurtuluş Savaşı’nda kullanılan savaş araçlarının toplanarak bir sergi oluşturulduğunu açıklayan Müze Sorumlusu Dursun Aydın, yazışmalar neticesinde müzeye dönüştürüldüğünü 1990 yılından itibaren de özel müze olarak hizmet verdiğini söyledi.

Müzede 472 adet eserin yer aldığını belirten Aydın, "MKE Kırıkkale Silah Fabrikası bünyesinde kurulmuştur. 15.07.1990 tarihinde ziyarete açılmıştır. Müzenin kuruluş amacı; paha biçilmesi oldukça güç tarihi varlıklarımızı loş depolardan gün ışığına çıkarıp, milletçe koruma kültürüne sahip olduğumuzu kanıtlarken, tarihin akışı içinde, gelecek nesillere atalarımızın gelenek, görenek sanat ve düşüncelerini aktarmaktır. 15.-20. Yüzyıllar arasında Osmanlı ve Avrupa Ülkelerine ait silahlar Tophane'den, Anadolu'nun çeşitli yerlerinden ve askeri fabrikalardan toplanarak teknik ve tarihi özellikleri tesbit edildikten sonra müze haline getirilen, Silah Fabrikası'nın büyük salonunda ziyarete açılmıştır. Müze ücretsiz olarak 18-24 Mayıs tarihleri arasında halka açık olup, diğer zamanlarda ise, makam oluru ile ziyaretler gerçekleşmektedir." dedi.

TÜMÇADER Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Karakaya ise müzede yer almayan ama MKEK Genel Müdürlüğü'nde sergilenen ‘Gazi Kovanı' ile ilgili bilgi verdi. Karakaya tarihini bilmeyenin geleceğine yön veremeyeceğini, bu nedenle gelecek nesillere miras bırakılacak değerlerin iyi anlatılması gerektiğini söyledi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER