ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ocak 2014 Pazartesi 13:51

Tüketicinin damak tadına göre ürün yetiştirmek zorundayız

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli, Dörtyol’da narenciye çeşidinin sınırlı olduğunu, rekabet için de tüketicinin damak tadı ve isteğine göre üretim yapılması gerektiği vurguladı.

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde düzenlenen bir toplantıda narenciye sektörü masaya yatırıldı.

Toplantıya katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, yüzde 50 hibeli proje başvuruların 27 Ocakta son bulacağını, gerekli koşulları taşıyan üreticilerin bu teşvikten faydalanacağını belirti.

Dörtyol Kaymakamı Recep Soytürk de bu tür toplantıların üreticilerin sorunlarını çözümü açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli ise amaçlarının üreticileri bir araya getirerek üretim ve pazarla ilgili sorunlara çözüm bulmak olduğunu söyledi.

Çiftçilerin ürün çeşidini artırması gerektiğini kaydeden Ferhat Şelli, “Dünyada birçok portakal ve mandalina çeşidi varken bu yörede çeşit çok sınırlı. Ürün çeşidimizi artırarak hasat zamanını 2 ayla sınırlamak yerine 10 ay gibi uzun bir süreye yaymamız lazım. bunu için bakanlık olarak geniş kapsamlı 2 yıl süren bir çalışma yaptık ve 22 milyon parselin röntgenini çektik. Hangi ürün nerde yetişir buna baktık. Üreticinin kaliteli, güzel ve çeşidi fazla olan üretim yapması ihracatçının rekabet ve pazar gücünü artırır. Üreticilerimiz ekipman ve tesis kurma desteklerinden mutlaka faydalanmalı. Çiftimizin işlemlerinde bürokraside tıkandığı yerleri birebir çözmek için buradayız.” dedi.

Daha sonra söz alan üreticiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri sorunlarını anlattı.

Üreticiler, bu sene yaşanan ürün bolluğu nedeni ile fiyatların düşük olduğunu, tüketimin arttırılması için bakanlık olarak bazı kamu kurum ve kuruluşlarda narenciye dağıtılmasını istediklerini aktardı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER