ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2014 Perşembe 13:09

TÜİK, Muş TSO’da çalıştay düzenledi


Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) Van Bölge Müdürü Vekili Özer Coşğun, bir takım bilgilendirmelerde ve Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği içerisinde olmak için ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi.

Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fatih Cengiz ile Yönetim Kurulu Üyesi Tacettin Yılmaz tarafından karşılanan Çoşğun ve beraberindekiler TÜİK’in yeni sistemi ile ilgili bilgiler aktardılar. TÜİK’in ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirten MUŞ TSO Başkanı Fatih Cengiz, firmaların sektörel bazda araştırılması gereken konuları ile ilgili ortak çalışmalar yapacaklarını söyledi. MUŞ TSO olarak bu alanda projeler hazırlayacaklarını ve TÜİK’ten de destekleri ile Muş’un genel bir envanterini çıkarmak istediklerini belirten Cengiz, birçok konuda çok çok iyi durumda olan Muş’un hala son sırada yer almasına ise bir anlam veremediğini ifade etti.

TÜİK Van Bölge Müdürü V. Özer Coşğun, MUŞ TSO Başkanı Fatih Cengiz’i ziyareti ile ilgili olarak yapmış olduğun açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanunu uyarınca çeşitli konularda sayım ve anket düzenlemek ve sonuçlarını kullanıcılara sunmakla yükümlüdür. İstatistik alanında ulusal ve uluslararası öncelikler dikkate alınarak, ülkemizin ekonomi, sosyal, demografi, kültür, çevre, bilim ve teknoloji alanları ile gerekli görülen diğer alanlardaki istatistikler derlenmekte, derlenen bu bilgiler analiz edilerek kalkınma planları ve yıllık programların hazırlanması, milli gelir tahminlerinin yapılması, ülkemizin ekonomik ve sosyal yapısında meydana gelen değişimlerin izlenmesi, uluslararası bilgi sistemine ve uluslararası karşılaştırmalara olanak sağlanması, ayrıca çeşitli araştırmalara kaynak teşkil etmesi amacıyla kullanılmaktadır” dedi.

Çoşğun açıklamasında, işyerlerine yönelik olarak yapılan araştırmaların daha önce internet üzerinde geliştirilen uygulamalar yoluyla ve ayrıca e-posta ve kağıt ortamında yapılmakta iken; dünyada ve ülkemizde sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurmak, işgücü ve zaman maliyetini en aza indirmek, zamanlı veri üretimi yapabilmek amacıyla ve anılan Kanunun 8. maddesindeki 'İstatistikî birimler, ülkenin ekonomi, sosyal, demografi, kültür, çevre, bilim, teknoloji ve ihtiyaç duyulan diğer alanlardaki resmi istatistikleri üretmek üzere, Anayasa’da belirlenen temel haklar ve ödevler çerçevesinde, kendilerinden istenen veri veya bilgileri, Başkanlığın belirleyeceği şekil, süre ve standartlarda eksiksiz ve doğru olarak ücretsiz vermekle yükümlüdür.' hükmü çerçevesinde, işyeri bazındaki araştırmaların bundan sonra sadece internet üzerinden geliştirilen uygulamalar ile yürütülmesine karar verildiğini aktardı.

TÜİK Van Bölge Müdür Vekili Özer Çoşğun daha sonra şunları söyledi: “Bu bağlamda, internet üzerinden erişime açılan uygulamalara işyerlerinin giriş yapabilmesi amacıyla, her firma için özel kullanıcı adı ve şifre üretilip işyeri yetkilisine teslim edilecektir. İşyeri yetkilileri veri giriş platformuna www.tuik.gov.tr adresi üzerinden 'Ankete Giriş' ekranından kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabileceklerdir. Firmaya özel kullanıcı bilgileri TÜİK tarafından yürütülen tüm araştırmaların ilgili firma tarafından veri girişi için geçerli olacak ve belirlenen tarihlerde kullanılabilecektir. İşyerlerinin verilerinin güvenliği açısından kendilerine teslim edilen şifreyi kesinlikle başka kişilerle veya kurumlarla paylaşmaması gerekmektedir. Bu konuda detaylı bilgilere kurumsal web sayfamızdan (www.tuik.gov.tr) erişim sağlanabilmektedir.
TÜİK tarafından derlenen bilgiler, yalnızca istatistiksel çalışmalarda kullanılmak amacıyla toplanmaktadır. Veri gizliliği, 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanunu ile teminat altına alınmıştır. Anılan Kanunun 13. maddesi uyarınca, istatistiki birimlerden (veri kaynağı olan işyerleri, kurum-kuruluşlar ve hane halklarından) alınan bu bilgiler idari, adli ve askeri hiçbir organ, makam, merci veya kişiye verilemez; istatistik amacı dışında kullanılamaz.
Ayrıca, söz konusu Kanunun 54. maddesi gereğince sayım, anket ve araştırmalarda istenen bilgilerin belirlenen şekil, süre ve standartlarda eksiksiz ve doğru olarak verilmemesi durumunda idari para cezası uygulanmaktadır. Anılan idari para cezaları 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 17. maddesinin 7. fıkrası gereğince yeniden değerleme oranında her yıl artırılmaktadır.
Bu kapsamda, 2014 yılında uygulanacak İdari Para Cezaları; Hane halkı veya bireylerle yapılan araştırmalar için 959 TL, Girişim/İşyerleri ile yapılan araştırmalar için 2.281 TL, sayımlarda işlenmesi durumunda 3.859 TL olarak belirlenmiştir. 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanununun amir hükmü gereğince girişim/işyeri yetkililerinin idari para cezası ile karşılaşmaması için, Türkiye İstatistik Kurumunca yürütülen sayım, anket ve araştırmalarda istenilen verileri belirlenen şekil, süre ve standartlarda eksiksiz ve doğru olarak internet üzerinden veri girişi yapmaları gerekmektedir.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER