ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 11:07

TÜBİTAK’ın proje desteklerine Şifa damgası

TÜBİTAKın proje desteklerine Şifa damgası


TÜBİTAK’ın üniversite öğrencilerine yönelik ‘Yurt içi Araştırma Projeleri Destek Programı’na 4 ayrı proje ile başvuran Şifa Üniversitesi öğrencileri, 4 projelerine de destek almayı başardı.

    Şifa Üniversitesi öğrencileri henüz ikinci sınıfta olmalarına karşın etkin bir şekilde bilimsel araştırma projelerinde yer almaya başladı. Öğretim üyeleri gözetiminde hazırladıkları projelerle TÜBİTAK’ın ‘Yurt içi Araştırma Projeleri Destek Programı’na başvuran öğrenciler, proje hazırlamadaki başarılarını burada da kanıtladı. 4 proje ile TÜBİTAK’a başvuran Şifa Üniversitesi öğrencileri, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen çok sayıda proje arasında sıyrılarak, 4 projelerine de destek almaya hak kazandı.

    Şifa Üniversitesi Proje ve Araştırmalar Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. Halil İbrahim Atabay, öğretim üyeleri ve öğrencileri bilimsel projelere teşvik etmek amacıyla üniversite bünyesinde bağımsız bir ofis oluşturduklarına dikkat çekerek, “Genç bir üniversiteyiz. İlk aldığımız öğrenciler bu yıl ikinci sınıftalar... Buna rağmen bilimsel araştırmalar konusunda bir hayli yol kat ettik. Öğrencilerimiz projelerine destek almak için bu yıl ilk kez TÜBİTAK’a başvurdular. Öğrencilerimizin 4 projenin 4’üne de destek kazanmış olmaları bizler için bir gurur vesilesi oldu. Çünkü her yıl Türkiye’nin farklı üniversitelerden TÜBİTAK’a çok sayıda proje geliyor ve ciddi bir değerlendirmenin sonucunda bazı projeler seçilerek, destek veriliyor. Bu bizim için bir ilkti. Ancak bundan sonra çok daha fazla bilimsel proje hazırlayıp, hayata geçirerek, Şifa Üniversitesi’nin bu alandaki yetkinliğini göstermek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

    DESTEK KAZANAN PROJELER

    Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz’ın danışmanlığında Hemşirelik Bölümü öğrencisi Kübra Sonat’ın hazırladığı ‘Ozonla KOAH Modeli Oluşturulan Ratlarda, Thymus Vulgaris Özünün FEV1 Düzeyine Etkileri’; öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Işın Kaya danışmanlığında Tıp Fakültesi öğrencileri Jale Demir, Büşra Gönen ve Hatice Kübra İnce’den oluşan ekibin hazırladığı ‘Cep Telefonu Radyasyonuna Maruz Bırakılan İnsan T Lenfosit Hücrelerindeki KKD Bulguları’ ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vedat Köksal’ın danışmanlığında Tıp Fakültesi öğrencileri Talha Özüdoğru ile Fevzi Kolay’ın ‘Stra8 ve IL1RM Genlerindeki Polimorfizmlerin Erkek İnfertilitesi Üzerine Etkisi’ konulu projeleri TÜBİTAK’tan 2500’er TL destek almaya hak kazandı. Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Mollaoğlu danışmanlığında yine Tıp Fakültesi öğrencisi Gizem Yılmaz’ın ‘Gebelikte Sigara Kullanımının Yenidoğan Üzerine Etkisinin Antropometrik Yöntemlerle Değerlendirilmesi’ konulu projesi de TÜBİTAK’tan bin TL destek kazanan bir diğer Şifa proje oldu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER