ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 14:03

TÜBİTAK ‘Yazılım Kampı’ düzenleyecek


Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Pardus kapsamındaki açık kaynaklı yazılım yelpazesinin genişletilmesi amacıyla 'Yazılım Kampı' düzenleyecek. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılabileceği kamp için proje başvuruları 27 Mayıs’ta sona eriyor.

TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM), bu yıl ilk kez Pardus Yazılım Kampı düzenleyeceğini duyurdu. Katılımcıların Ankara'ya gelmelerine gerek kalmadan yürütecekleri ve üç ay sürecek Yazılım Kampı süresince her öğrenci bir lider tarafından yönetilecek ve projeyi birlikte geliştirecek. Pardus Projesi kapsamındaki açık kaynaklı yazılım yelpazesinin genişletilmesi amacıyla düzenlenen yazılım kampına, öğrenciler bulundukları illerden katılabilecek.

Üniversite öğrencileri, yüksek lisans veya doktora öğrencileri liderliğinde açık kaynaklı kod geliştirecek. Pardus Yazılım Kampı'nda, her coğrafi bölgeden üç üniversite, her üniversiteden bir proje olacak biçimde toplam 21 projenin gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Kamp için yüksek lisans veya doktora öğrencileri 27 Mayıs’a kadar proje başvurusunda bulunacak. Projeyi birlikte gerçekleştirdikleri üniversite öğrencilerini, 'kamp.pardus.org.tr' sitesine üye olan öğrenciler arasından kendileri seçecek.

HER BÖLGEDEN 3 ÜNİVERSİTE KATILACAK

Pardus Yazılım Kampı’na Türkiye’nin her bir bölgesinden 3 olmak üzere toplam 21 farklı üniversiteden projelerle katılacak. Her bir projede bir üniversite öğrencisi; yüksek lisans veya doktora öğrencileri liderliğinde bir proje gerçekleştirecek. Öğrenciler, TÜBİTAK’ın belirlediği cihaz yönetimi, dağıtık iz/log yönetimi, e-Posta, eğitim teknolojileri, içerik dağıtımı, kimlik yönetimi, Libre ofis, masaüstü ve uygulamalar, mobil, Pardus kurulumu, yazıcı keşfi ve sürücü uyumlaştırma, uzaktan yönetim uygulamaları ve yedekleme gibi konularındaki projeleriyle kampa başvuru yapabilecek. Bununla birlikte liderler kendi özgün önerilerini de yapabilecek.

Proje geliştirme faaliyetine katılan lisans öğrencilerine 2.000 TL ve proje lideri görevindeki yüksek lisans veya doktora öğrencilerine ise 3.000 TL telif ücreti ödemesi, projeden ve gerçekleştirim başarısından bağımsız olarak istisnasız yapılacak. Kampta dereceye giren ilk 3 proje ise ayrıca ödüllendirilecek.
Pardus Yazılım Kampı için 27 Mayıs’ta son bulacak başvurular hakkında ayrıntılı bilgi 'kamp.pardus.org.tr' internet sitesinde yer alıyor. Kamp, 21 Haziran’da başlayacak ve 23 Eylül’de bitecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER