ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 12:46

TÜBİTAK, suyun peşine düşüyor


Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; Ergene, Gediz, Sakarya, Susurluk ve Akarçay havzalarında su kalitesi izleme çalışması başlattıklarını söyledi. Çalışma ile 5 havzadan su temin eden 16 ilde; nehir, göl, geçiş suyu, kıyı suyu ve yer altı sularında AB Su Çerçeve Direktifi kapsamında izleme yapılacak ve su kirlilik haritası oluşturulacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, 5 su havzasında su kalitesinin düzenli olarak izlenmesi için aralarında TÜBİTAK’ın da bulunduğu üç kuruluş ile hizmet alım sözleşmesi imzaladı. Buna göre; Ergene, Gediz, Sakarya, Susurluk ve Akarçay havzalarında nehir, göl, geçiş suyu, kıyı suyu ve yer altı sularında belirlenecek noktalarda AB Su Çerçeve Direktifi kapsamında izleme yapılacak. Çalışma ile söz konusu su kütlelerinin, fiziko-kimyasal, kimyasal, biyolojik ve hidromorfolojik kalite unsurları izlenerek veri akışı sağlanacak. Yüzeysel sularda 3’er aylık periyotlarda yılda 4 kez su ve yılda 1 kez biyolojik izleme, yer altı sularında ise yılda 2 kez su kalitesi ile su seviyesinin ölçümü yapılacak. Kıyı-geçiş suları izleme noktalarında mevsimsel olarak 3’er aylık periyotlarda yılda 4 kez su kalite elementleri ve yılda 1 kez biyolojik kalite elementleri izlenecek. İzleme çalışması fiziko-kimyasal, kimyasal ve biyolojik analizlerin yapılması ile desteklenecek. Analizlerin sonucunda kirlilik yükleri hesaplanarak su kirlilik haritaları oluşturulacak.

BALIK ÖLÜMLERİ RAPOR EDİLECEK

İzleme çalışmasının, kapsama dahilindeki tüm havzalarda yapılacağını ifade eden Bakan Eroğlu, “Böylece Ergene Havzası’nda bulunan Edirne, Tekirdağ, Kırklareli; Gediz Havzası’nda bulunan Manisa, Uşak, İzmir, Kütahya; Sakarya Havzası’nda bulunan Sakarya, Eskişehir, Ankara, Bilecik, Kütahya, Konya, Afyonkarahisar, Bursa, Bolu; Susurluk Havzası’nda bulunan Balıkesir, Bursa, Kütahya; Akarçay Havzası’nda bulunan Afyonkarahisar, Konya olmak üzere toplamda 16 ilde su kalitesi izlenecek” bilgisini verdi.
Ergene Havzası’nda 18, Gediz Havzası’nda 17, Sakarya Havzası’nda 50, Susurluk Havzası’nda 35, Akarçay Havzası’nda 27 noktada izleme yapılacağını dile getiren Eroğlu, ayrıca yer altı suyunda 10 noktada izleme çalışması gerçekleştirileceğini vurguladı.

Eroğlu, izleme ve analiz edilmek üzere numune alma çalışmalarında balık ölümü, kaza, kontrolsüz deşarj, meteorolojik şartlar gibi unsurların da rapor edileceğini, numune alımlarının tarih kayıtlı fotoğraf ve video çekimi ile kayıt altına alınacağını da sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER