ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 16:44

TÜBİTAK projeleri ile ödül kazandılar


TÜBİTAK 44. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda Erzurum Atatatürk Lisesi öğrencilerinin hazırladığı iki proje Türkiye ikinciliği ve üçüncülüğü elde etti. Başarılı öğrencileri makamında kabul eden İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge, "Varoş öğrencilerinin çoğunlukta olduğu okulumuzun öğrencilerinin elde ettiği başarı göğsümüzü kabarttı." dedi.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından 20- 24 Mayıs tarihları arasında Ankara'da düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na bu yıl ülke genelinden 7 bin 401 proje başvurdu. Bölge yarışmalarında birinci olan 202 proje, 20-22 Mayıs tarihleri arasında Ankara’daki final yarışmasında sergilendi. Erzurum Atatürk Lisesi öğrencileri Muhammet Said Saraçgil, 'Aha da Eski Kocam' isimli projesiyle 2'ncilik ve aynı okulun öğrencilerinden Zafer Ertan ile Muhammed Taha Çakır'ın birlikte hazırladıkları, 'Çiçekten Sofraya Arıcılık Faaliyetlerinin ve Ürünlerinin İzlenebilirliği Projesi' ise üçüncülük elde etti.

Başarılı öğrenciler ile danışmanlarını makamında kabul eden İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge, elde edilen başarının sevinç verici olduğunu söyledi. Gecekondu semtlerinde yaşayan öğrencilerin yoğun olarak eğitim gördüğü Atatürk Lisesi'nden TÜBİTAK yarışmasında iki ödül almanın kendileri ve şehir için önemli olduğuna işaret eden Bilge, "Elde edilen başarı tesadüfi değil. İki yıldır okul müdürlerimizle önümüze hedefler doğrultusunda projeler koyuyoruz. 2 yıl önce ilimizdeki okullar 69 proje üretirken bugün bu rakamın 687'ye ulaşması çok önemlidir. Böyle bir başarı bütün öğrencilerimizin kabiliyetlerinin ne kadar yüksek olduğunu göstermesi bakımından dikkat çekicidir. Bu başarıda bizlerden desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz, eğitimden sorumlu vali yardımcımız, kaymakamlarımız, ilçe milli eğitim müdürlerimizi, okul müdürlerimiz ve öğretmenlerimizle öğrencilerimize teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Bilge, ikincilik elde eden, 'Aha da Eski Kocam' projesinin ayrılmış eşler ya da sevgililer arasında yaşanan psikolojik ve fiziki şiddetin önüne geçilmesini amaçladığını ifade etti. Bilge, üçüncülük elde eden arıcılık projesinin ise tüketicilerin satın aldıkları balın kimliğini ve üretim alanının kare barkod üzerinden internet üzerinden görmelerini amaçladığını sözlerine ekledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER