ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 14:06

TÜBİTAK ile JRC arasında işbirliği anlaşması


TÜBİTAK ile Avrupa Birliği'nin (AB) bilim ve teknoloji araştırma merkezlerini kapsayan Ortak Araştırma Merkezi (JRC) arasında, Türkiye'deki araştırmacıların Avrupa'daki enstitülerde bilimsel çalışma yapabilmelerini sağlayan işbirliği anlaşması imzalandı.
     Harbiye'deki Crowne Plaza Oteli'nde düzenlenen törende konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Türkiye'nin son 10 yılda hızlı bir şekilde büyüdüğünü belirterek, Gayri Safi Milli Hasıla'nın yüzde 1'inin Ar-Ge yatırımlarına ayrıldığını, 10 yıl önce bu rakamın yüzde 0,5 olduğunu söyledi.
     JRC'nin, AB için kritik alanlarda araştırma yapan enstitüleri bünyesinde barındıran önemli bir yapı olduğunu ifade eden Altunbaşak, TÜBİTAK ile JRC işbirliğinin ilk 2007 yılında, 5 yıllığına yapıldığını, şimdiki imza töreniyle de 5 yıllığına yenilendiğini anlattı.
     Altunbaşak, JRC bünyesindeki araştırma merkezlerinin alanlarında en önemlileri olduğunu, bünyelerinde en yetkin bilim insanları ve teknolojileri barındırdıklarını belirterek, bu anlaşmayla doktora ve doktora sonrası araştırmalarını yürüten genç bilim insanları başta olmak üzere araştırmacıların JRC merkezlerinde deneyim kazanacaklarını kaydetti.
     JRC enstitülerinin sağlık, çevre, enerji ve güvenlik gibi alanlarda araştırma yaptıklarını ifade eden Altunbaşak, bu alanların, Türkiye için de öncelikli olduğunu anlattı.
     Altunbaşak, ''Enerji, su, gıda ve savunma 2011-2016 yıllarını kapsayan bilim, teknoloji ve yenilik stratejisinde ivme kazanmamız gereken alanlar olarak belirlendi. Dolayısıyla bu alanlarda kurulan işbirlikleri, kazanılan tecrübe ve geliştirilen teknolojiler bizler için ekstra önemli'' diye konuştu.
    
     -45 araştırmacı görev yaptı-
    
     JRC-TÜBİTAK işbirliğinin teknoloji ve insan kaynağı transferi noktasında da önemli olduğunu vurgulayan Altunbaşak, şu ana kadar JRC enstitülerinde 45 Türk araştırmacının görev yaptığını, 9 kurumsal işbirliği ve 18 AB Çerçeve Programı projesinde ortaklık kurulduğunu anlattı.
     Altunbaşak, radyoaktif kirlenme seviyelerinin izlenmesi, çiftlik hayvanlarında görülen hastalıkların takip edilmesi, deprem araştırmalarına yönelik çalışmalar, demiryolları ile toplu taşıma güvenliğine yönelik çalışma, orman yangınları ve Akdeniz'de kirliliği azaltma gibi çalışmaları ortak projelere örnekler verdi.
     JRC-Türkiye işbirliği kapsamında, 400'ün üzerinde Türk araştırmacının JRC'nin bilimsel toplantılarına katıldığını ve 35 Türk araştırmacının 2007-2012 arasında JRC-TÜBİTAK Özel Bursiyerlik Programı kapsamında desteklendiğini aktaran Altunbaşak, ''Umuyorum ki, önümüzdeki yıllarda bu rakamlar çok daha yukarılara çıkacak ve bugün burada JRC-Türkiye arasında kurulacak kalıcı ve sistematik işbirliklerinin temelleri atılacak'' dedi.
     JRC Başkan Yardımcısı Vladimir Sucha da TÜBİTAK ile ikincisi yapılan bu işbirliğinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, ''Bizimle çalışan araştırmacıların ücretlerini de siz ödüyorsunuz, bu da bizim için önemli ve destekleyici. TÜBİTAK ile çalışmaktan gurur duyuyoruz. İşbirliğini geleceğe doğru uzatıyoruz'' ifadelerini kullandı.
     AB Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölümü Başkan Yardımcısı Virve Vimpari ile Türkiye'den araştırmacı ve akademisyenlerin katıldığı toplantıda, daha sonra imza töreni yapıldı.
     Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ile JRC Başkan Yardımcısı Vladimir Sucha, ortak işbirliği anlaşmasını imzaladı.
     TÜBİTAK-JRC arasındaki anlaşmayla 2012-2017 yılları arasında Türk araştırmacılar, AB Ortak Araştırma Merkezi bünyesindeki araştırma enstitülerinde geçici olarak çalışabilecek ve doktora ve doktora sonrası araştırmalarını yürütebilecek. JRC-TÜBİTAK Özel Bursiyerlik Programı ile TÜBİTAK araştırmacının yaşam giderlerini karşılarken, JRC ise enstitülerinden yararlanma imkanı sağlıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER