ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 16:55

TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışması Sergisi açıldı

TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışması Sergisi açıldı


TÜBİTAK tarafından ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak bu yıl 44'üncüsü düzenlenen Araştırma Projeleri Yarışması Erzurum Bölge Sergisi`nin açılışı yapıldı. 2013 yılı içerisinde Erzurum bölgesine başvuru yapan 1061 projeden 112’si bölge sergisine katılmaya hak kazandı.

Serginin açılış konuşmasını yapan, TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Çiftçi, projelerin toplumun ihtiyaç duyduğu problemi çözüme kavuşturma aşamasının ilk basamağı olduğunu ifade etti. Çiftçi, "Bu basamak olmadan sonraki basamakların gerçekleşmesi zordur. Bilgi üreten toplumlar ürettikleri bilgiyi proje vasıtasıyla pratiğe dönüştürerek belirli bir seviyeye gelmiştir. Bu konuda TÜBİTAK, önemli bir misyon üstlenerek Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) kontrolünde 'Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması' düzenlemektedir. Öğrencimiz teorik bilgisini bir proje ile pratiğe dökme fırsatı bulmaktadır." şeklinde konuştu.

Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Küfrevioğlu projeye geçen yıllara oranla daha fazla katılımın olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Küfrevioğlu, "Yarım asırlık geçmişi, bilimsel gücü ve imkânları, bölgesel kalkınmadaki öncülüğü ile Atatürk Üniversitesi, hem bölgesinin hem de Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olmuştur. Bu etkinliğin bizim üniversitemiz çatısı altında olması bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir." dedi.

Erzurum Valisi Sabahattin Öztürk, Erzurum’un bölge olarak projeler konusunda önceki yıllara göre başarılı olunduğunu ve bu başarılarla birlikte Türkiye’de 2.sıraya gelindiğini ifade etti. Öztürk, "Merak bilimin temelidir. Merak yoksa bilim de yoktur. Bilim yoksa dünyadaki sıralamada da yerimiz yoktur. Mutlaka dünya bilimine, sanatına, kültürüne, buluşuna katkıda bulunmak gerekir. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması açısından Üniversitelerimiz ve onun altyapısı olan ortaöğretim kurumlarının üreteceği çok sayıda projeye ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

Açılış toplantısına katılan protokol, ayıca stantları gezerek öğrencilerden projeleri hakkında bilgi aldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER