ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 13:23

TÜBİTAK, akademisyenlerden proje bekliyor


TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı, bu yılki proje başvuru sayısını 7 bine çıkarmayı hedefliyor.
     TÜBİTAK tarafından, Kocaeli Üniversitesi'nde (KOÜ), akademisyen ve öğrencilere yönelik "Burs ve Destek Programları Bilgilendirme Toplantısı" düzenlendi.
     Toplantının ardından AA muhabirine açıklama yapan Araştırma Destek Programları Başkanlığı proje uzmanı Fatih Sinan Esen, Türkiye genelinde üniversiteleri dolaşarak, programlardan akademisyenlerin daha fazla faydalanmasını sağlamaya çalıştıklarını belirtti.
     Başvuru sürecinde yaşanan bazı temel sıkıntıların bulunduğunu, hukuki prosedürlerin eksik yapıldığını anlatan Esen, imza eksikliklerinin, projelerin büyük oranda iade edilmesine sebep olduğunu ifade etti.
     Esen, eksik belgeler ve proje metninin yetersiz olmasının da sık karşılaşılan hatalar arasında yer aldığını dile getirerek, bu aksaklıkların minimuma indirilmesi için eğitimler düzenlediklerini söyledi.
     İlk aşamayı geçen ve bilimsel değerlendirmeye giren her projeye sevindiklerini vurgulayan Esen, proje sahiplerinin, çalışmalarını dikkatli hazırlamaları ve başvuru yapmadan önce ilgili konuda uzman kişilere projelerini okutmalarının önemli olduğunu kaydetti.
     Esen, projelerin genelde son başvuru gününde teslim edildiğine dikkati çekerek, "Geçen aya baktığımız zaman, başvuruların yüzde 92'si son hafta gelmiş. Sistemde belli bir yoğunluk olabiliyor. Bunlardan mümkün oldukça kaçınmak gerekiyor. Projeyi, son dakikaya bırakmamak lazım. Proje yazım süreci, birkaç ay önceden başlamalı. Son haftaya gelmeden tamamlanıp TÜBİTAK'a gönderilmeli" ifadesini kullandı.
    
     -"2,5 milyon liraya kadar destek"-
    
     Akademisyenlerin, TÜBİTAK'ı yakından takip etmeleri gerektiğini ve proje konusunda katkı beklediklerini anlatan Esen, şöyle konuştu:
     "2012 yılında Üniversitelerden 6 bin 182 proje geldi. Bu projelerde desteklenme oranı yüzde 30'lar civarında. 2005-2012 yılları arasında 12 kat artan bir destek var. Proje bütçelerinde ve proje sayılarında artışlar mevcut. Çok büyük bütçeler söz konusu. Minimum 30 bin liralık sınırımız var. Öncelikli alanla ilgili projelerde, 2,5 milyon liraya kadar destek veriliyor. Projenin uluslararası bir özgünlüğü olmasını istiyoruz."
    
     -"Parayı, sene sonunda hazineye aktarmayalım"-
    
     Esen, kurumun ciddi bir fon kaynağının bulunduğunu, bu bütçeyi adil ve uygun şekilde dağıtılmasını sağlamaya çalıştıklarını belirtti.
     Desteklenen projelerin Türkiye için çok önemli çalışmaları kapsadığını dile getiren Esen, şunları kaydetti:
     "6 bin proje sayısı yeterli değil. Biz daha da artmasını istiyoruz. Çok ciddi bütçeler ayrılıyor ama yine de proje sayısı yeterli değil. Bu yüzden paranın bir kısmını sene sonunda yine aktarmak zorunda kalıyoruz. Maalesef yıl sonunda elimizde para kalıyor. Biz üniversitedeki hocalara diyoruz ki; "bol bol proje yazın". TÜBİTAK'ın parası bol. Biz, size para vermek için, projelerinizi finanse etmek için varız. Paramız bizde kalmasın. Parayı, sene sonunda yine hazineye aktarmayalım."
     Bu yıl 7 binden fazla proje gelmesini hedeflediklerine vurgu yapan Esen, bütçe ve proje sayısı olarak ciddi bir artış beklediklerini söyledi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER