ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 10:28

TTK'daki iş kazaları


Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) bağlı maden ocakları ile yer üstündeki iş yerlerinde bu yılın ocak ayında meydana gelen iş kazalarında 196 işçi yaralandı.
Kuruma bağlı müessese müdürlüklerinden Kozlu, Karadon, Üzülmez, Amasra ve Armutçuk'taki maden ocaklarında göçük, nakliyat, patlayıcı madde, makine, elektrik ve malzeme taşınması ile yer üstünde nakliyat, makine ve elektrik işleri gibi iş kazalarında yaralanan madenciler, hastaneye kaldırıldı.
Yer üstünde bin 930, yer altında 7 bin 689 olmak üzere 9 bin 619 işçinin yanı sıra kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere bin 780 memurun çalıştığı kurumda, kömür üretimi emek dayalı olması iş kaza oranını arttırdığı bildirildi.
Ocak ayında Kozlu'da 27, Karadon'da 78, Üzülmez'de 48, Amasra'da 17 ve Armutçuk'ta 26 olmak üzere 196 işçi yaralandı.
- "Emek yoğun üretim yapılıyor"
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl kurumda meydana gelen iş kazalarında 2 bin 459 işçinin yaralandığını hatırlattı.
Kazalarının iş güvenliği eksikliğinden kaynaklandığını savunan Alabaş, şunları kaydetti:
"Türkiye'de bir iş güvenliği yasası var. Ama önemli olan denetimleri sağlamak. Yer altı madencilik faaliyetleri daha çok iş güvenliği tedbirlerinin alınması gereken sektördür. Maalesef hala beden gücüyle üretim yaptığımız için yaralanmalar da bu bölgedeki madencilik faaliyetlerinde daha fazla meydana geliyor."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER