ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Haziran 2014 Cuma 15:21

TSK'nın tankları Kayseri'de modernize ediliyor

TSKnın tankları Kayseride modernize ediliyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin göz bebekleri arasında yer alan paletli araçlar, nefes kesen bir gösteri sundu.


Kayseri'deki 2'nci Ana Bakım Merkezi Komutanlığında modernize edilen ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) göz bebekleri arasında yer alan paletli araçlar, nefes kesen bir gösteri sundu.

Osman Kavuncu Bulvarı'nda 387 bin metrekarelik alanda 1954 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren komutanlıkta bazı tankların üretimi yapılırken, bazılarının da modernizasyon ve yenileştirme çalışmaları yapılıyor.
Burada hayat bulan M60T, Kayar Köprücü Tankı ve diğer paletliler, komutanlıktaki pistte bir gösteri gerçekleştirdi.
Tam tur yapan paletliler, yüzde 40 iniş eğimi, yüzde 60 çıkış eğimi ve yüzde 30 yan eğimin olduğu pistten yürütüldü.
Paletli araçlar, yapay parkurlarda engel aşma, hendek geçme testlerinin ardından suyun içinden geçti.
TSK'nın önemli projelerinden Kayar Köprücü Tankı da 26 metre uzunluğundaki köprü sistemini açarak paletlilerin geçişini sağladı.

Gösterinin ardından komutanlıkla ilgili açıklamada bulunan Bakım Albay İsmail Amanvermez, fabrikada Türk mühendisler ve işçilerin desteğiyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Lojistik Komutanlığı'nın plan ve emirleri doğrultusunda paletli araçların kit bazında tasarımı, imalatı, entegrasyonu, modernizasyonu ve komple yenileştirmesini yaptıklarını söyledi.

Amanvermez, TSK'nın envanterine kayıtlı paletlilerin motor ve düzenlerle, atış kontrol sistemlerinin yenileştirmesini yaparak, birliklere bakım desteği de sağladıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:
"Merkezimiz ayrıca elektronik ve mekanik cihazların kalibrasyonu faaliyetlerini yürütüyor. Dost ve müttefik ülkelerin personeline görev başı mesleki eğitim vermekte, as birliklere müşavirlik ve teknik destek hizmeti sağlamaktadır. Kurulduğu günden bu yana komutanlığımızın gerçekleştirdiği en önemli projeler arasında M48A5T1/T2 tank modernizasyonu, İstihkam Savaş Aracı imalatı, TAMAY Tank Kurtarıcı imalatı, M60T Tank Modernizasyonu, M113 Zırhlı Personel Taşıyıcı Modernizasyonu ile M113 araçlara uygulanan muhtelif tadilat projeleri yer alıyor."

- İlk defa Türk tankına reaktif zırh koruması yapıldı

M60T tank modernizasyon projesinde ilk defa bir Türk tankına reaktif zırh koruma kabiliyeti kazandırdıklarını belirten Amanvermez, "Gücü bin beygire çıkarılan ve yanar kovan teknolojisi kullanılan M60T tankına otomatik hedef takip sistemi ve hareketli halde atış kabiliyeti kazandırılarak, vuruş gücü önemli ölçüde arttırılmıştır. Komutanlık tasarım ve üretim faaliyetlerini kapsayan AQAP 2110 NATO kalite güvence sistemi belgesine sahiptir. Sürekli gelişme ve iyileştirmeyi ana temel unsur olarak seçmiş ve kendi sorumluluğunda yapılan tüm imalat ve yenileştirme faaliyetlerinde müşteri memnuniyetini sağlamayı ilke edinmiştir" şeklinde konuştu.

- Kendi köprüsünü kuran tank

Amanvermez, askeri araçların imalat ve modernizasyonunda teknoloji merkezi haline gelen komutanlığın, Kara Kuvvetleri Komutanlığının en önemli projesi Kayar Köprücü Tankı imalatı projesini de yürüttüğünü belirtti.
Projenin önemine dikkati çeken Amanvermez, "Bu projeyle 26 metre uzunluğunda kuru ve sulu açıklıklardan geçmek için mevcut Leopar1A3 tankları üzerine köprü sistemi montajı yapılmıştır. Montaj işlemi tamamlanan araçlar, birliklere sevk edilmektedir" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER