ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Ağustos 2014 Perşembe 11:19

TSK'da "Uzay" dönemi

TSKda "Uzay" dönemi

YAŞ toplantısında alınan kararlar sonrasında yeni kurulan Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı ve bünyesinde oluşturulacak Uzay Grup Komutanlığı ile TSK içinde daha etkin koordinasyon sağlanacak.


Önceki gün sona eren Yüksek Askeri Şura'daki kararla kurulan 'Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı'na yönelik ayrıntılar netleşti. Komutanlık, Türkiye'nin milli uzun menzilli hava savunma füze sistemi konusundaki çalışmalarını koordine edecek.

Başına orgeneralliğe yükselen Abidin Ünal'ın geçeceği komutanlık, istihbarat da dahil stratejik anlamda önem taşıyan tüm havacılık unsurlarını kontrol edecek.  Akşam'ın haberine göre; Yeni komutanlık bünyesinde uzun menzilli hava savunma bataryalarının kontrolü için 4 grup komutanlığı oluşturulacak.

28 Şubat generallerine uzatma

- ROKETSAN'ın imal ettiği orta menzilli hava savunma sistemleri ve milli uzun menzilli hava savunma füzeleri konusundaki çalışmalar da komutanlığın emrinde gerçekleştirilecek.

- Yine yeni birim bünyesinde 'Uzay Grup Komutanlığı' yakın süreçte faal hale getirilecek.

- 28 Şubat Davası'nda yargılamaları süren 3 generalin görev süreleri ikinci kez uzatıldı.

- Deniz Kuvvetleri'nde Tümamiral Hasan Şükrü Korlu ve Tuğamiral Aydın Şirin, Hava'da ise Tuğgeneral Fethi Alpay ve Tuğgeneral Atilla Darendeli bir yıl erken terfi aldı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER