ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2013 Pazartesi 10:51

TSK siber savaşa hazır

TSK siber savaşa hazır

Türk Silahlı Kuvvetleri artık siber olaylara da anında müdahale edecek.


Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) siber savunma faaliyetleri kapsamında 'Siber Savunma Merkezi Başkanlığı' kuruldu.

Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kara, deniz, hava ve uzay harekât alanlarının yanında, yeni bir harekât alanı olan siber ortamda da yeteneklerini geliştirdiğini bildirdi.

Bu kapsamda; siber tehditleri önleyerek, gelişmiş siber savunma ikaz ve tepki sistemlerine sahip güçlü bir merkezi siber savunma yeteneği kazanmak maksadıyla 2012 yılında TSK Siber Savunma Merkezi Başkanlığı teşkil edildiğini belirtti.

Genelkurmay, "TSK Siber Savunma Merkezi Başkanlığı; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TÜBİTAK ve diğer kamu kurumları ile koordineli olarak faaliyetlerini icra etmektedir. Ayrıca NATO ile eşgüdüm içerisinde görevlerini ulusal ve uluslararası alanda yürütmektedir. Bu kapsamda; TSK'nın kullandığı siber ortamda bulunan tüm sistemlerin siber savunması yapılmakta, Siber olaylara 7/24 esasına göre müdahale edilmekte, Ulusal olarak ve NATO tarafından icra edilen tatbikatlara iştirak edilmekte, TSK çapında bilinçlendirme ve eğitim faaliyetleri yürütülmekte, TSK tarafından kullanılan ağlarda düzenli olarak siber güvenlik denetlemeleri ve testleri yapılmaktadır." açıklamasını yaptı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER