ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 11:34

"TSK İç Hizmet Kanunu değişmedikçe, darbe tehlikesi bitmez"


Merkezi Eskişehir'de bulunan Re'sen Emekliler Derneği Başkanı Genel Servet Kahramaner, Yargıtay'ın verdiği Balyoz kararlarının darbe tehdidini tam olarak ortadan kaldırmadığını savundu. Bu kararların darbeye teşebbüs etmeye kolay cesaret edilemeyeceği ve darbeye girişmek isteyenlerde ciddi bir caydırıcılık oluşturacağını söyleyen Kahramaner, tüm bunlara rağmen ülkede darbe tehdidinin ortadan kalktığını söylemenin mümkün olmadığını kaydetti. Kahramaner, "TSK İç Hizmet Kanunu'nun, ideolojik bir kadrolaşmanın önünü açan disiplin kanununun yürürlükte olması darbe tehdidinin halen var olduğunun bir kanıtıdır. Ayrıca 926 sayılı TSK personel kanunu ile subay, astsubay sicil yönetmeliklerinin değiştirilmesi, yargıda birliğin sağlanması adına askeri yargı sisteminin kaldırılması da darbe tehdidini ortadan kaldıracaktır. Bunlar TSK'yı daha modern bir yapıya kavuşturacak adımlar olacaktır." dedi.

Kahramaner, darbelerin ülkenin demokratik, ekonomik, siyasi ve sosyal hayatına ne denli zararlar verdiğini Türk halkının en iyi bilen bir millet olduğunu vurguladı. Ülkede bir daha darbelerin yaşanmaması adına Balyoz davası kararlarına saygı duyulması ve sahiplenmesi gerektiğinin altını çizen Kahramaner, "Sağlam bir demokrasinin inşa edilmesi, devlet kurumlarının demokratik, çağdaş bir yapıya kavuşturulması, bireylerin temel hak ve hürriyetlerinin güvence altına alınması ile mümkün olacaktır." dedi.

Darbelerle yüzleşme ve hesaplaşma adına kararlılıkla yürütülen çalışmalarda, darbe mağdurlarına hak iadesi yapılması noktasında ayırımcılık yapılmaması gerektiğini işaret eden Kahramaner, tüm darbe mağdurlarının hak kayıplarının giderilmesinin, yürütülen bu çalışmaları taçlandıracağını kaydetti.

Kahramaner, ülke gündemini yıllardır meşgul eden Balyoz davası ile ilgili nihai kararların Yargıtay tarafından açıklanması ile birlikte, artık darbeye teşebbüs etmeye bile kolay kolay cesaret edilmeyeceği ve bu kararların ciddi bir caydırıcılık oluşturacağının görüldüğünü dikkat çekti. Kahramaner, "Hatırlanacağı gibi darbe ve darbe sonrası dönemlerde görüş ve inançları sebebiyle darbeci zihniyetin TSK'den tasfiye ettiği binlerce asker savunmasız, yargısız ve mahkeme kararı olmadan meslekten çıkarılmış, aileleri ile birlikte yıllarca mağdur edilmiştir. Sanık ve sanık yakınlarının 'hukuk yok, adalet yok' diyerek beyanatlar vermesi ise yersizdir. Herkesin yargı kararlarına saygı duyması gerekiyor." diye konuştu.

Kahramaner, ancak, tüm bunlara rağmen Türkiye'de darbe tehdidinin ortadan kalktığını söylemenin mümkün olmadığını işaret etti. Kahramaner, buna ilişkin ise şunları söyledi: "Bugün 1982 darbe anayasasının 35. maddesi değiştirilmesine rağmen çağdaş ve demokratik hayata uygun olmayan TSK İç Hizmet Kanunu'nun, ideolojik bir kadrolaşmanın önünü açan disiplin kanununun yürürlükte olması darbe tehdidinin halen ülkemizde var olduğunun bir kanıtıdır. Bunun dışında 926 sayılı TSK personel kanunu ile subay, astsubay sicil yönetmeliklerinin değiştirilmesi, yargıda birliğin sağlanması adına askeri yargı sisteminin kaldırılması da darbe tehdidini ortadan kaldıracaktır. Bu çalışmalar Türk Silahlı Kuvvetleri'ni daha modern bir yapıya kavuşturacak adımlar olacaktır."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER