ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 20:29

TSK heyetinden Bosna Hersek'e ziyaret


Korgeneral Musa Avsever başkanlığındaki Türk Silahlı Kuvvetleri heyeti, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da temaslarda bulundu.
Heyet, Bosna Hersek Genelkurmay Başkan Yardımcısı Korgeneral Senad Maşoviç ile bir araya geldi. Saraybosna'daki Ordu Evi'nde gerçekleştirilen görüşmeye, Bosna Hersek Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan üst düzey komutanlar katıldı. Görüşmede, Türk Silahlı Kuvvetleri heyetine, Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri ile ilgili sunum yapıldı.
Korgeneral Maşoviç, yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin her zaman Bosna Hersek Silahlı Kuvvetlerine destek olduğunu belirterek, "Umarım, yakın gelecekte, dost devletlerin de yardımlarıyla Bosna Hersek NATO üyesi olacaktır" dedi.
Korgeneral Avsever de iki ülke arasında tarihi, kültürel ve diğer bağların bulunduğunu kaydederek, Bosna Hersek'in Türk dış politikası için en önemli ülkelerden biri olduğunu belirtti.
Bosna Hersek'in toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğini desteklediklerini kaydeden Avsever, Bosna Hersek'teki barış ortamının Balkanlar ve Avrupa'daki barış ortamına katkı sağlayacağını ifade etti.
Heyet, görüşmenin ardından, Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in mezarını ziyaret ederek, mezara çelenk bıraktı.
Heyet ayrıca, Saraybosna'daki temasları kapsamında, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliğini ve EUFOR bünyesinde Bosna Hersek'te görev yapan Türk Temsil Heyet Başkanlığını da ziyaret etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER