ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2017 Salı 09:56

Trump, Flynn'in yerine emekli Korgeneral Kellogg'u atadı

Trump, Flynnin yerine emekli Korgeneral Kelloggu atadı

Emekli Korgeneral Kellogg, Flynn'in Rus Büyükelçi ile yaptığı telefon görüşmesine dair iddialar üzerine istifa etmesinin ardından geçici olarak Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevine getirildi.


Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergey Ivanovich Kislyak ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin iddialar üzerine istifa eden Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı emekli Korgeneral Michael Flynn'in yerine emekli Korgeneral Keith Kellogg'un geçici olarak atandığı bildirildi.

Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, Kellogg'un Flynn'in istifasından kısa bir süre sonra ABD Başkanı Donald Trump yönetimi tarafından geçici Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak atandığı belirtildi.

Kellogg, Trump'ın Savunma Bakanlığı geçiş ekibinin başkanlığını ve seçim kampanyası sürecinde de dış politika danışmanlığını yürütmüştü.

Trump'ın başkanlık görevini Barack Obama'dan devralmasından önce Flynn'in Rus Büyükelçi Kislyak ile yaptığı telefon görüşmesinde ABD'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımları konuştuğu iddia edilmişti. Flynn bu iddiaları reddetmiş ve Kislyak ile taziye görüşmesi yaptığını öne sürmüştü.

Flynn'in ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'i de bu yönde bilgilendirdiği belirtilmişti. Bunun üzerine Pence, Flynn'i savunmak üzere geçen ay emekli generalin Rus Büyükelçi ile asla yaptırımları konuşmadığını söylemişti ancak geçen hafta sonu ABD'nin önde gelen medya kuruluşları tarafından Flynn'in yaptırımları konuşmuş olabileceği iddiası ortaya atılmıştı.

Bu durum üzerine Flynn'in Pence'ten özür dilediği Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer tarafından doğrulanmış, Trump'ın emekli generalin durumunu değerlendirdiği belirtilmişti. Daha sonra Flynn'in görevinden istifa ettiği açıklanmıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER