ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 17:09

TRT çalışanlarından kutlama ve protesto


İçinde Türkiye’nin ilk yayınını yapan İstanbul Radyosu’nun bulunduğu Harbiye’deki TRT binasının çalışanları, taşınacağı söylentilerinin yayılması üzerine, taşındıkları senenin 63. yıl dönümünde başka bir yere gitmemek için protesto gösterisi düzenledi. TRT müzik korosunun şarkı ve türkü söylediği etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

Son günlerde TRT’nin elinden alınarak, Birleşmiş Milletler’e verileceği ya da otel yapılacağı konuşulan TRT’nin Harbiye’deki binası için bazı TRT çalışanları ve TRT koro üyeleri, bina önünde eylem yaptı. Haber-Sen, KESK gibi sendikaların destek verdiği eylemde, çalışanlar ‘Radyo evimiz, vermiyoruz’, ‘Radyoevimiz 63 yaşında’, ‘Satanlara yuh!’, ‘İstanbul Radyosu Neriman Altındağ Tüfekçidir’ şeklinde yazılı pankart ve döviz taşıdı. TRT çalışanları, binanın taşınmaması için vatandaşlardan imza topladı.

Ancak eylemden önce bazı İstanbul Radyosu ve TRT çalışanları 19 Kasım 1949 yılında açılan yani bugün yıl dönümü olan bina önünde bir kutlama yaptı. TRT korosu, Türk Sanat Müziği ve Halk Müziği’nden çeşitli parçalar seslendirdi. TRT Hafif Müzik ve Caz Korosu da çeşitli parçalar çaldı. Çalınan parçalar TRT çalışanları tarafından birlikte söylendi.

Bu binanın BM’ye verilmesine taraftar olmadıklarını aktaran Türk Sanat Müziği sanatçısı Vedat Çetinkaya, “Burası hayatımızın büyük bir bölümünün geçtiği yer olarak, bütün sanatçıların gönlünde yeri var. Bu binanın muhafaza edilmesi gerekiyor. Eğer ileri bir tarihte başka bir binaya geçmemiz gerekiyorsa daha iyi bir binaya gönderilmemiz gerekiyor. Burasının TRT Müzesi olarak korunması gerektiği fikrindeyim.” ifadelerini kullandı.

“İstanbul radyosu çocukluğumuzdan beri bizim hayal dünyamızı geliştirdi.” diyen Ahmet Akkirman ise, “Eski radyoları dinlerken, bu binayı hayal ederdik. Bu şekilde yıkılıp, ortadan kaldırılması çocukluğumuzun da ortadan kaldırılması gibi bir şey. Radyonun hep yanında olacağız.” diye konuştu.

Eylem, olaysız bir şekilde sona erdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER