ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Nisan 2013 Pazartesi 19:19

Tribünde copla burun kıran şüpheli tutuklandı


İnönü Stadı’nda tribünde taraftara copla saldırdığı iddia edilen şüpheli tutuklandı. İki şüpheli ise adli kontrol hükümlerinin uygulanması kapsamında serbest bırakıldı. Tutuklanan şüphelinin avukatı copu başka şüphelinin içeri soktuğunu, kavga sırasında yere düşmesi üzerine müvekkilin aldığını savundu. Avukat, müştekinin tahriki üzerine de müvekkilinin copla vurduğunu söyledi.

Beşiktaş-Orduspor maçında tribünde çıkan olaylara ilişkin aralarında Rauf Büyük’ün de bulunduğu 5 şüpheli gözaltına alındı. Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde işlemleri tamamlanan şüpheliler İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Şüphelilerin savcılıktaki işlemlerinin ardından 2 kişi serbest bırakıldı. Şüphelilerden Halit A. ve Erol E. adli kontrol uygulanarak serbest bırakılması, Rauf Büyük ise tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkan Büyük tutuklandı. Diğer iki şüpheli ise adli kontrol uygulanmasına karar verilerek serbest bırakıldı.

Büyük, mahkeme sorgusunda arbede içindeki arkadaşlarını ayırmaya gittiğinde yerde copu bulduğunu ileri sürdü. Bu sırada müştekinin kendisine küfür ettiği için sinirlendiğini, kendini kaybetmesi üzerine copu rast gele salladığını anlattı. Müştekinin yaralandığını da sonradan öğrendiğini iddia etti.

Büyük, sporda şiddet yasası ve kasten silahla kemik kıracak şekilde yaralama suçlamasıyla tutuklandı. Mahkeme, suçun mahiyeti, delil durumu, dosya içeriği ve şüphelinin delilleri karartma şüphesinin bulunması nedeniyle tutuklanmasına karar verdi.

BASINDA ÇIKAN FOTOĞRAFLAR ÜZERİNE TEKRAR GÖZALTINA ALINMIŞ

Olaydan sonra gözaltına alınan şüpheli Rauf Büyük'ün savcılığın talimatıyla emniyetten serbest bırakıldığı kaydedilmişti. Büyük'ün olaya ilişkin basında yer alan fotoğraf ve görüntüler üzerine yeniden gözaltına alındığı belirtildi.

AVUKAT: BURUN KIRMAKTAN KİM TUTUKLANMIŞ

Şüpheli Rauf Büyük’ün avukatı Burak Bekiroğlu, karar tepki gösterdi. Dün müvekkilinin serbest bırakıldığı halde bugün gazetelerde çıkan haberlerden dolayı tutuklandığını iddia etti. Avukat Bekiroğlu, "Türk hukuk tarihinde ilk kez serbest bırakılan bir kişi gazete haberlerine dayanılarak tutuklanmıştır. Savcılık tarafından diğer şüphelilerin ifadesi alınmamış, ifade alınmadan tutuklamaya sevk edilmişlerdir. Tutuklamaya sevk edilmesinin dışında salona alındığında öncelikle müvekkilim tek başına alınmış diğer şüpheliler de adli kontrol talebiyle sevk edilmiş olmasına rağmen onlar dinlenmeden ayrı bir tutanak ile tutuklanmıştır. Biz içeri girdiğimizde ekranda tutuklanma kararı hazırdı." diye konuştu.

Silahla yaralamadan tutuklandığını belirten Bekiroğlu, "Bahsedilen şey coptur. Ateşli silahlar kanununda silah mıdır değil midir herkesin takdirine bırakıyorum. İkincisi burun kırılması. Burun kırığından dolayı bugüne kadar kim tutuklanmıştır. Ateşli silahla yaralama yapıyorsunuz, insanlar terör suçundan tutuklanıyor, değişen yasalarla adli kontrolle serbest bırakılmaya başlanıyorlar. Birkaç gün önce terörden tutuklamaya sevk olan kişiler adli kontrolle serbest kalıyorlar. Silahlı suç örgütü üyeleri de adli kontrolle serbest kalıyorlar. Kan gövdeyi götürüyor kimse tutuklanmıyor. Gazete haberlerinden insanlar tutuklanıyor." ifadelerini kullandı.

Copun müvekkiline ait olmadığını savunan Bekiroğlu, "Bir başka şüphelinin. O içeri sokmuş. Kavga sırasında cop yere düşüyor. Müvekkilim şeref tribününden ayırmak için olaya müdahil olmaya kalktığında müşteki 20-25 sıra aşağı kadar koşarak müvekkilime sinkaflı bir şekilde bağırarak tahrik ediyor. O da vuruyor copla. Ama netice itibariyle hedef gözetmeksizin vuruyor." dedi.

Dosyada müştekinin burnunun müvekkili tarafından kırıldığına dair delil bulunmadığını belirten Bekiroğlu, "Diğer şüpheliler ‘biz de vurduk’ diyor. Herkes vurdu diyor, kimin kırdığı beli değil." diye konuştu.

Öte yandan, tutuklanan Büyük polis aracına alıdığı sırada çevredeki bazı kişiler basın mensuplarına tepki gösterdi. "PKK'lıları affedin buraları çekin." şeklide ifadeler kullanan bu kişiler basın mensuplarına küfür ve hakaret de etti. Büyük ise bu kişileri basın mensuplarına tepki göstermemeleri konusunda uyardı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER