ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 17:36

Triatlon Şampiyonası'na ev sahipliği yapıyor

Triatlon Şampiyonasına ev sahipliği yapıyor


Türkiye'nin tarihinde ilk kez aldığı ETU 2013 Triatlon Avrupa Şampiyonası müsabakaları yarın Alanya'da başlıyor. Yarışlar öncesi Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ve Türkiye Tritlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş'le birlikte ortak bir basın toplantısı düzenleyen Avrupa Triatlon Federasyonu Başkanı İtalyan Renato Bertnardi, Türkiye'ye övgüler yağdırdı.

Alanya Belediye Başkanı Sipahioğlu, Türkiye'nin iftihar edeceği bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Bazı yolları kapadıkları için şikayetlerin doğal olarak olabileceğini ifade eden Sipahioğlu, 3 gün boyunca kentin dingin ve sakin yaşamasını sağlayacakarını söyledi.

Alanya'nın 1991'de triatlonu Türkiye ile buluşturan ve tanıştıran kent olduğunu söyleyen Sipahioğlu, o dönemde bu işe ilk imza koyan başta dönemin Belediye Başkanı Cengiz Aydoğan olmak üzere tüm turizmcilere ve emeği geçenlere teşekkür etti. Sipahioğlu, Alanya'nın triatlonda o günlerdeki heyecanını yitirmediğini federasyonun ve devletin bu olaya sahip çıkarak destek vermesi ile bugünlere geldiklerini anlattı. Sipahioğlu, sporseverlere bir de çağrıda bulunarak Türkiye'de uluslararası düzeyde ilk kez yapılacak paralimpik yarışları izlemeye çağırdı.

BU YARIŞ 2020 OLİMPİYATLARI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş de konuşmasında, başkanlığı döneminde bir Avrupa Şampiyonası'nın Alanya'da yapılmasından son derece mutlu ve heyecanlı olduğunu söyledi. 23 yıl önce başlayan bu uzun yolun, Türkiye'nin Avrupa Şampiyonası'nı alması ile sürdüğünü dile getiren Güneş, Alanya'da aynı zamanda 37 federasyon başkanının katılımı ile seçimli Avrupa Triatlon Federasyonu (ETU) Kongresi'nin de yapıldığını hatırlattı. Yarışmaların bin 500 sporcunun katılımıyla yarın başlayıp 16 Haziran Pazar günü sona ereceğini söyledi.

Triatlonun ömür boyu yapılan bir spor dalı olduğunu hatırlatan Güneş, yaş grupları dalında 80 yaşın üzerinde yarışan sporcuların da mücadele edeceğini ifade etti. Paralimpik yarışlarda engellilerin ortaya koyacağı başarıya ve neler yapabildiklerine tanık olacaklarını dile getiren Güneş, tritlonda başarı grafiğinin giderek yükseldiğini söyledi.

Güneş, Avrupa Şampiyonası'na elitlerde 6, gençlerde 7 ve paralimpik dalında 1 sporcu ile katılacak milli takımın 10 gündür Alanya'da kamp yaptığını dile getirdi. Güneş, "Milli takımımız çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdi. Hedefimiz 2016 olimpiyatlarında Türkiye'yi temsil edebilmek. 2020'de olimpiyatların Türkiye'de olacağını düşünerek triatletlerimizden başarı bekliyoruz." dedi.

BU YARIŞ HEM AVRUPA HEM TÜRKİYE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Sözlerine ''İtalyanım, henüz Türkçe konuşamıyorum. Ama Türkiye'yi çok seviyorum. Hep tatil için geldim.'' diyerek başlayan ETU Başkanı Renata Bertrandı, Türk delegasyonu ile ilk kez Avrupa Şampiyonası için sunum yaptıkları İspanya'da tanıştıklarını anlattı.

Triatlon organizasyonunun ve sporunun zor olduğuna dikkat çeken Bertrandı, futbol ve yüzme havuzu gibi sabit bir yarış alanlarının olmadığını kaydetti. Biz bir haftada bir alanı yarışacak hale getirip sonra da orayı eski haline dönüştürdüklerini ifade eden Bertrandı, "Bu durum bizim zayıf yanımızdır. Onun için müsabakalarda çok güzel görüntüler sergilemeliyiz. Basına bu konuda çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Yarışma yapılan şehirlerde yollar kapatarak sorun oluşturduklarını dile getiren Bertrandı, bu tür sıkıntıların şehre kesinlikle pozitif geri dönüşümler sağladığını işaret etti. Alanyalılar'dan rahatsızlıkdan dolayı şimdiden özür dileyen Bertrandı, Türkiye Triatlon Federasyonu'nun bir çok yarış yaparak tecrübe kazandığını dile getirdi.

Alanya'da hafta sonu güzel bir yarış olacağına inandığını ve Avrupa şampiyonlarını izleyeceklerini de belirten Bertrandı, bin kişinin üzerinde yaş grupları dalında yarışmacı olduğunu duyunca şaşırdığını dile getirdi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden iki gözlemcinin Alanya'ya geldiğini, bunların 16 Haziran Pazar günü yapılacak takım yarışlarını izleyeceğini söyleyen Bertrandı, "Bugün Kongre var. Alanya bana şans getirdi ve yeniden başkan seçiliyorum. Tek adayım." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER