ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 23:35

Trans Adriyatik Boru Hattı Projesi


Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ ve Hırvatistan arasında, Azerbaycan'dan Avrupa'ya doğalgaz geçişini öngören Trans Adriyatik Boru Hattı Projesi'nin (TAP) hayata geçirilmesi için iyi niyet anlaşması imzalandı.
     Başbakanlık binasında düzenlenen törende, TAP projesi iyi niyet anlaşması için imzalar, Arnavutluk Dışişleri Bakanı Aldo Bumçi, Karadağ Başbakan Yardımcısı ve Entegrasyon Bakanı İgor Luksiç, Bosna Hersek Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumciya, Hırvatistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yoşko Klisoviç tarafından atıldı.
     Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, törende yaptığı konuşmada, projenin başarıyla gerçekleştirileceğini, bu sayede bölgenin gaz ihtiyacının giderileceğini belirtti.
     Türkiye, Avrupa Birliği ve ABD'nin proje konusunda yapıcı bir tutum ortaya koyduğunu ifade eden Berişa, bu konuda kendilerinin de gerekeni yapacaklarını söyledi.
     Berişa, "Balkanlar ve Avrupa için gaz kaynaklarının dağıtımının dengeli yapılması son derece önemli. Bu proje, bölgesel farklılıkların aşılmasına da katkı sağlayacak" dedi.
     Karadağ Başbakan Yardımcısı Luksiç, TAP gaz hattının inşa edilmesinin, Balkanlar'ın daha istikrarlı bir bölgeye dönüşmesine katkı sağlayacağını ve bölge ülkelerinin AB'ye entegrasyonu açısından yararlı olacağını söyledi.
     Lagumciya da "Biz, proje hakkında aynı görüşlere sahibiz. Ekonomi, teknolojik, bölgesel ve ceo-siyasi gelişmeler iyi anlayışa bağlıdır. Biz geleceğimize, bölgemizin geleceğine inandığımız için buradayız. Ülkelerimizin geleceği AB'dedir" diye konuştu.
     Klisoviç ise anlaşmaya imza koyan ülkelerin enerji kapasitelerini artıracak olması nedeniyle projeye özel önem verdiklerini belirtti.
     Projeyle, sadece Güneydoğu Avrupa ülkelerinin enerji sistemlerinin pekiştirilmeyeceğini, aynı zamanda AB'nin enerji sistemine de katkıda bulunulacağını vurgulayan Klisoviç, projenin ekonomi ve istihdam açısından da olumlu sonuçları olacağını kaydetti.
     Törene, Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Hasan Aşan'ın yanı sıra ABD, AB, İtalya, Yunanistan, Azerbaycan, Hırvatistan, Karadağ, Bosna Hersek'in Tiran büyükelçileri de katıldı.
     Projeyle, Azeri gazının, Türkiye-Yunanistan sınırından başlayacak boru hattı vasıtasıyla Adriyatik Denizi'nın altından ve Arnavutluk üzerinden İtalya'ya ulaştırılması öngörülüyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER