ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 16:25

Trakyalılar Şamlar’da buluştu

Trakyalılar Şamlarda buluştu


 Şamlar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin düzenlediği geleneksel ‘Trakyalılar Şamlarda buluşuyor’ etkinliği, Şamlar Köy Meydanı’nda kutlandı.

Doğanın canlanmasının sevinçle karşılandığı gün anlamına gelen Hıdırellez’i kutlamak için düzenlenen Şenliğe, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Başakşehir Kaymakamı Cevdet Can, Şamlar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gürkan Aksoy, İstanbul Ziraat Odası Başkanı Turhan Tuncer, Başakşehir Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir, Türkiye marka isim babası Bay Kamber, siyasi parti ve dernek temsilcileri ile muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Türkiye’nin diğer bölgelerinde yaşayan Trakyalıların da büyük ilgi gösterdiği Hıdırellez Şenliği selamlama konuşmaları ile başladı. İlk sözü alan ve katılan herkese teşekkürlerini ileten Şamlar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gürkan Aksoy, “450 yıllık kültürümüzü yaşatmak için kurduğumuz derneğimiz, her gün büyümekte ve gelişmekte. Birçok projeye imza attık. Tüm projelerimizde bize her türlü olanağı sağlayan belediye başkanımız sayın Mevlüt Uysal’a, Şamlar gençliğine ve buraya gelip bizi yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum.” dedi. Derneğin kurulmasına yaptığı katkılar nedeni ile plaket takdim edilen Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da şenliklerin dostluğa ve kardeşliğe vesile olması dileğinde bulundu. Uysal, “Hıdırellez bizim için şenlik demek, bahar demek, güzellik ve kardeşlik demek. Özellikle ülkemizin içinden geçtiği barış sürecine burada gösterilen dostluklar örnek olur, kardeşlik hukukunun gelişmesine katkıda bulunur.” şeklinde konuştu. Birbirinden renkli görüntülere sahne olan şenlikte, Türkiye marka isim babası Bay Kamber tarafından Şamlar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin ismi ve değerleri tescillendi. Tescillenme işleminin ardından Hıdırellez ateşi yakılarak hep birlikte üzerinden atlandı.

Şamlar Köy Meydanı’nda düzenlenen şenlikte Trakya yöresine ait halk oyunları gösterisi ve Rumelili Ekrem’in seslendirdiği Trakya yöresine ait şarkılar söylendi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER