ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 15:35

Trafikte yorgunluk ile alkolün etkisi aynı


Alkolün trafikte meydana getirdiği riskler büyük ölçüde bilinirken, başka bir büyük trafik riski konusundaki bilinçlenme ise o kadar yeterli değil. Alman otomobil kurumu ADAC yetkililerince özellikle yorgunluğun da büyük bir kaza riski oluşturduğu ve trafikte sonuçlarının alkol ile benzer olduğuna dikkat çekiliyor.

Toplam 19 Avrupa ülkesinden uyku uzmanlarının yaptığı ve toplam 12 bin 700 kişiyi kapsayan araştırma, yorgunluğun trafikte ne kadar büyük bir kaza riski oluşturduğunu ortaya koyuyor. Buna göre Almanya’da sürücülerin yüzde 42'si direksiyon başında anlık uykuya dalıyor.

Uzmanlar aşırı yorgunluk durumlarında kişilerin anlık uykuya daldığını, bunun sesli müzik veya kahve ile önlenmesinin mümkün olmadığını ve trafik güvenliği için büyük bir tehlike oluşturduğuna dikkat çekiyor.

Alman Uyuma Araştırmaları ve Uyuma Tıbbı Cemiyeti (DGSM) tahminlerine göre Almanya’da her beş kazadan biri aşırı yorgunluk sonucu meydana geliyor.

Federal Yollar Bilimi Kurumu ise kazaların yüzde on ile yirmi arasındaki bir kısmın aşırı yorgunluk ile alakalı olduğu bilgisini veriyor. 2012 yılında 300 bin kaza meydana geldiği düşünüldüğünde bu 60 bin kazanın sebebinin aşırı yorgunluk olduğunu ortaya çıkarıyor.

Uzmanlar yorgunluğu basite almamayı ve yorgunluk hissedenlere dinlenmeyi tavsiye ediyor. Türkiye’de geçen Ramazan Bayramı’nda meydana gelen yüzlerce kazada 511 kişi yaralanırken 64 kişi ise hayatını kaybetmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER