ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 12:24

Trafikte korna sesini levhalar kesecek


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, trafikte gereksiz korna çalınmasının önüne geçmek için kavşaklara uyarı levhaları yerleştirerek, gürültü kirliliğinin önüne geçecek.
Bakanlık, insan sağlığını olumsuz etkileyen ve iş verimini düşüren gürültü kirliliğinin önüne geçmek amacıyla harekete geçti.
Motorlu taşıtların gereksiz korna çalmalarının önlenmesi için proje geliştiren Bakanlık, kavşaklara konuya ilişkin uyarı levhaları yerleştirecek.
Pilot il olarak Gaziantep'de uygulanacak ve ülke geneline yaygınlaştırılacak projeyle trafikte yaşanan gürültü kirliliğinin azaltılması amaçlanıyor.
-Yaklaşık 650 kavşağa levha yerleştirilecek
Gaziantep Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, proje kapsamında 162 ışıklı ve 500 ışıksız kavşak noktasına lüzumsuz yere korna çalınmamasına ilişkin uyarı levhaları yerleştirecek.
Levhaların üzerinde "Korna çalmakla trafik açılmaz", "Yaşlıların huzurunu bozma, gereksiz korna çalma", "Sarı ışık yanar yanmaz korna çalınmaz" şeklinde uyarılar yer alacak.
-Proje maliyeti 80 bin lira
Hazırlanacak el ilanlarıyla da vatandaşların gürültü kirliliğinin zararlarına dair bilinçlendirilmesi sağlanacak.
Maliyeti 80 bin lira olan ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile beraber yürütülecek projenin protokol hazırlığı tamamlandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER