ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 11:25

Trafikte 'kapan' dönemi


Ankara polisi, "dur" ihtarına uymayıp denetimden kaçan sürücüleri yakalamak için yeni bir yöntem uygulamaya başladı. Polis, şüpheli sürücüleri durdurmak için üzerinde çiviler bulunan 7 metre uzunluğunda kapan kullanacak.
Denetimlerden kaçan sürücüleri kovalarken kovalamaca sırasında zaman zaman kazaların meydana gelmesi ya da istenmeyen olayların yaşanması üzerine farklı tedbirler almaya yönelen polis, "dur" ihtarına uymayıp denetimden kaçan sürücüleri yakalamak için kapan uygulamasına başladı.
Polis, şüpheli sürücüleri durdurmak için, "kapan" adı verilen, üzeri çivili 7 metre uzunluğundaki bir düzeneği kullanıma aldı.
-Lastikleri patlatıyor-
Asayiş ve Trafik Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, uygulamalardan kaçan aracın önüne çiviler bulunan kapanı atıyor. Çivi, aracın lastiğine saplanıp havayı boşaltıyor ve aracın 100 ile 200 metrede durmasını sağlıyor. Kapan uygulamasıyla alkol ve uyuşturucu madde kontrollerinden kaçışların önüne geçilmesi planlanıyor.
Boru şeklindeki çiviler sayesinde girdiği lastiğin havasını boşaltan kapanlar, kovalamaca sırasında silah kullanma riskini ve şüpheli ölümleri ortadan kaldırıyor.
Asayiş ve Trafik Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin kullandığı kapan uygulamasıyla denetimlerden kaçan şüpheliler ateş etmeden yakalanabilecek.
Geçtiğimiz günlerde, Kocaeli'nden İstanbul'a doğru kaçan ve dur ihtarına uymayan otomobilin sürücüsü polisler tarafından açılan ateş ile durdurulurken, araç sürücüsü hayatını kaybetmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER