ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 11:19

'Trafik sorunu ruh sağlığını bozuyor, iş verimini düşürüyor'

Trafik sorunu ruh sağlığını bozuyor, iş verimini düşürüyor


Eskişehir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Psikiyatrist Dr. Berkant Yelken, trafikte boşa geçirilen zaman arttıkça kişinin ruh sağlığının olumsuz etkilendiğini söyledi. Trafik sıkıştıkça sürücülerin kurallara uymaması, sık, gereksiz korna çalmanın arttığını bunun da kişilerde haksızlığa uğrama ve çaresizlik düşüncesine neden olduğunu belirten Dr. Yelken, " Bu durum kişi de haksızlık, çaresizlik, toleransta azalma, kolay sinirlenme, yorgunluk, baş ağrısı, dikkati toplamada güçlük gibi ruhsal belirtiler neden olur. Dolaylı olarak iş verimini ve motivasyonu düşürürür.Kişiler arası ilişkilerde soruna yol açar." dedi.

Eskişehir'de Büyükşehir Belediyesi'nin yaz tatilinin bitmesi ve okulların başlamasıyla birlikte tramvay yolunun geçtiği istasyon köprüsünün yıkılması ve burada yol inşaat çalışmasına izin vermesi kentte trafik ve ulaşım sorunu artırdı. Bu nedenle tramvay seferleri aksamaya başladı.Tramvayla 10 dakikala gidelecek yere ulaşma süresi yarım saate buldu. İnşaat bölgesinde tramvayların dakikalarca beklemesi, tramvayların geliş sürelerinin uzaması ve bu kapsamda artan yolcu miktarıyla insanların sıkış tepiş yolculuk yapması zaman zaman tartışmalara neden olmaya başladı. Özellikle insanların tramvay içeriside dakikalarca inşaat güzergahında beklemesi adeta yolcular için çinden çıkılmaz hal aldı. İnşaat sölgesinden geçen araçlarında farklı istikametlere alınması ve bununla birlikte artan trafik sıkışıklığı da sürücüleri çileden çıkarttı. Yaşanan bu gelişmeler üzerine Eskişehir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Psikiyatrist Dr. Berkant Yelken, konuya ilişkin açıklama yaparak yetkililerin kentteki trafik sorununa acilen bir çözüm bulması gerektiğini belirtti. Yelken, aksi taktirde trafikte boşa geçirilen zaman arttıkça kişinin ruh sağlığının olumsuz etkilendiğini savundu.

Trafik sıkıştıkça sürücülerin kurallara uymaması, sık, gereksiz korna çalmanın arttığını bunun da kişilerde haksızlığa uğrama ve çaresizlik düşüncesine neden olduğunu belirten Dr. Yelken, " Bu durum kişi de haksızlık, çaresizlik, toleransta azalma, kolay sinirlenme, yorgunluk, baş ağrısı, dikkati toplamada güçlük gibi ruhsal belirtiler neden olur. Dolaylı olarak iş verimini ve motivasyonu düşürürür.Kişiler arası ilişkilerde soruna yol açar." diye konuştu. Dr. Yelken, işe geç kalma endişesi, sürekli vites değiştirmek zorunda kalmak, trafik gürültüsüne uzun süre maruz kalmak, boşa giden benzin harcamaları ve çocuklarla yapılan yolculuklarda çocukların sıkılması, açlık-suzsuzluk ya da tuvalet ihtiyaçları gibi sorunların da sürücülerin gerginliğini arttırdığını vurguladı.

Trafikte yaşanan ruhsal belirtilerle baş etmek için sürücülerin ve yetkililerin yapabilecekleri şeyleri ise şöyle sıraladı: " Sürücüler gevşem ekzersizleri, müzik dinlemek, bireysel öfke kontrol tedavileri alabilir. Ama öncelikle trafikle ilgili düzenlemelerin kentde yaşayanlarla beraber ve önceden bilgilendirmelerle yapılması da lazım. Sürücü davranışlarını geliştirecek eğitimlerin verilmesi(hatalı park, korna çalmak gibi) gerekli olduğunu düşünmekteyiz."

Dr. Yelken, bu bağlamda kenti yönetenlerin ve konuyla ilgili yetkililerin trafik sıkışıklığının yarattığı ruhsal sorunları farketmesini ve kalıcı çözüm arayışlarını bir an önce görmesi gerektiğini ifade etti. Yelken, yetkililerin de bunu görmesinin halkın hakkı olduğunu dile getirdi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER