ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Nisan 2013 Cumartesi 12:41

Trafik polisine rüşvet teklif eden yandı

Trafik polisine rüşvet teklif eden yandı

Trafik polisine ruhsat içinde parayla rüşvet teklif etmek tarihe karışıyor.


Bursa’da trafik ekiplerine konulan kameralar sayesinde polislere rüşvet teklif eden 8 sürücü hakkında işlem yapıldı. Polis araçlarında bulunan 2 kamera bütün ses ve hareketleri kaydediyor ve mahkemede delil olarak kullanılabiliyor. Kamu görevlisine rüşvet veren 4 yıldan 12 yıla kadar hapis talebiyle yargılanıyor.

Karayolunda 24 saat denetim yapan Bursa Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik ekipleri, kural ihlali yapan sürücülerin yazılan cezayı itirazını önlemek için ekip otolarına kamera yerleştirdi. Sürekli kayıt yapan kameralar sayesinde polisle sürücü arasında artık “aramızda halledelim” lafları geçmeyecek ve polisin ceza yazmaması için rüşvet yollarından biri olan ruhsatın arasında para koyma devri sona erecek. Polis araçlarının ön camında “Denetim ve kontroller esnasında kamera kayıt yapmaktadır” yazısı bulunmasına rağmen, şu ana kadar 8 sürücü hakkında polise rüşvet teklif etmekten işlem yapıldı.

2013 yılında denetimlerin yüzde 50 arttığına dikkat çeken Bölge Trafik Denetleme Şube Müdür Yardımcısı Umut Ceylan, denetimlerin daha da artacağını vurguladı. Denetimler esnasında araçta kamera olduğunu öğrenen bazı sürücüler ise, “Meşhur olduk” diyerek espri yaptı. Kameraların kayıt yaptıklarından haberi olmayan sürücüler, uygulamanın daha güvenli olduğunu ve sürücüyle polis arasında yaşanan ihtilafların çözümünün daha kolay olacağını söyledi.

Kamu görevlilerine rüşvet vermenin ağır cezalık bir suç olduğu, 4 yıldan 12 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldığı öğrenildi.
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER