ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2013 Cuma 11:39

Trafik kurallarında logolarla uyarı dönemi


Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), trafik kazalarının ve bunlardan kaynaklanan ölümlerle yaralanmaların önüne geçmek için emniyet kemeri, cep telefonu ve motosikletlerde kask kullanımıyla ilgili hazırlanan logolarla vatandaşın dikkatini çekmeye çalışacak.

EGM Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığınca yapılan çalışma kapsamında hazırlanan logoların birinde, emniyet kemeri kullanılan fotoğraf üzerinde kemer izi bulunan yeşil renkli, çevresinde de "emniyet kemeri takılı, teşekkür ederiz" yazılı bir kalp yer alıyor. Kemer takılı olmayan fotoğraf üzerinde ise yine kemer izi bulunan ancak kırmızı renkte, çevresinde de "kemer takılı değil lütfen dikkat" yazılı bir kalp bulunuyor.

Araç sürücülerinin cep telefonu kullanımıyla ilgili de "araç sürerken cep telefonu kullanmayın, lütfen dikkat" yazılı logo hazırlandı.

Motosiklet kullanılan ve kask takan bir sürücünün olduğu fotoğrafta "kask takıyor, teşekkür ederiz", kasksız sürücülerin olduğu fotoğraflarda ise "kask takmıyor, lütfen dikkat" yazılı kask görüntüsü yer alan logolar kullanılacak.

Gazete ve televizyon kanallarına gönderilen logolar, fotoğraf ve görüntülerin üzerinde yer alacak.
Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, farkındalık oluşturmak için böyle bir uygulamayı hayata geçirdiklerini, gazete ve televizyonların temsilcileriyle görüşürek, sosyal sorumluluk kapsamında logoların kullanımının yaygınlaştırılması için çalıştıklarını söylediler.

Logoların ilerleyen zamanda çıkartmalarının da yapılacağı ifade edildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER