ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 10:01

Trafik güvenliğini çizgi filmle anlattılar


Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Trafik Güvenliği Konulu Animasyon ve Çizgi Film Yarışması’ sonuçlandı. Trafik kurallarını çizgi filmle anlatan yarışmacılardan Kütahya’dan Buğra Uğur Sofu ve Serdar Çotuk ‘Çizgi’ adlı eserleriyle birinci oldular.

Animasyon ve çizgi film yarışması için başvuru yapan eserleri Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Yusuf Avan başkanlığında, Gazi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Semra Çevik, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan uzman İbrahim Halil Ada, TRT’den Animatör Ahmet Yazıcı, Haberleşme Dairesi Başkanlığı’ndan Engin Akbaş ve TÜVTURK Kamu İşleri Direktörü Ahmet Bulut’tan oluşan jüri üyeleri değerlendirmeye tabi tuttu. Yarışmaya gönderilen 67 animasyon ve çizgi film görsel zenginlik, kurgu tekniği, amaca uygunluk yönlerinden değerlendirilmeye tabi tutuldu.

Yapılan ilk değerlendirmede 57 film elendi. Jüri üyelerinin beğenilerini kazanan 10 film ikinci kez değerlendirilerek 10’lu puanlama sistemine alındı. Toplam 30 puan üzerinden yapılan puanlama neticesinde sırayla en yüksek puanları alan eserler belirlendi. Yarışmada birinciliğe Kütahya’dan Buğra Sofu ve Serdar Çotuk ‘Çizgi’ adlı eseriyle layık görüldü. İkinci, Eskişehir’den Ayçe Kartal ‘Moşiler Yürüyor’ adlı filmiyle başarılı olurken, yarışmada üçüncülüğü Erzurum’dan Süreyya Temel kazandı. Jüri Özel Ödülü ise Adana ve Ankara’dan Nuri Gökdeniz ile İbrahim Turalı’nın ‘Rüzgar ile Tıkırdı’ adlı filmine verildi.

Yarışmada teşvik ödülü, Ankara’dan Yamaç Bulut’un ‘Güvenli Trafik’ filmine verildi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yarışmada dereceye giren eserlerin tanıtım ve ödül töreninin 10 Mayıs saat 11.00’de Ankara ATO Kongre Merkezi’ndeki sempozyum ve sergi kapanış töreninde yapılacağı belirtildi.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER