ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 16:57

"Trabzonlular'ı ücretsiz eğitime bekliyoruz"

"Trabzonluları ücretsiz eğitime bekliyoruz"


Hindistan Büyükelçisi Susmita Gongulee Thomas, Trabzon Valiliği'ni ziyaret etti. Vali Vekili Kamil Sarıaslan tarafından karşılanan büyükelçi, şeref defterini imzalamasının ardından valilik makamında Sarıaslan ile bir süre görüştü.

Görüşme esnasında iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Türkiye’den, özellikle Trabzon’dan daha çok kişinin Hindistan’ı ziyaret etmesini beklediğini belirten Büyükelçi, "Biz Türkiye ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmek istiyoruz. Trabzon’dan gelen misafirlerimizin sayısının artmasını istiyoruz. Hindistan’la Türkiye arası karşılıklı gidiş gelişleri artırmak istiyoruz. Araştırdığımız kadarıyla 70-80 bin Hintli Türkiye’yi ziyaret ediyor, fakat buna karşın sadece 15 bin Türk vatandaşı Hindistan'ı ziyaret ediyor. Hindistan’ı daha iyi tanıtmak ve oranın büyük güzel bir ülke olduğunu söylemek istiyorum." dedi.

Her yıl yaklaşık 36 öğrenciyi ülkelerinde kabul ettiklerini belirten büyükelçi, "Hindistan hükümeti olarak Türkiye’den gelecek öğrencilere burs verip onların çeşitli dallarda eğitilmelerine imkan sağladık. Trabzon’dan da bu eğitim kurslarına katılımcıları bekliyoruz. 3 aydan 6 aya kadar genç insanlarımızın Hindistan'a gelip burada eğitim görmesini istiyoruz. Bu eğitimler arı yetiştiriciliği, tarım olabilir. Hayat boyu öğrenme programında sağlanacak 300 den fazla kurs başlığı var. Öğrencilerimiz bu kurslarda 3 aydan 6 aya kadar eğitim görebilecekler. Bütün masraflar Hindistan hükümeti tarafından karşılanacaktır." şeklinde konuştu.

Türk işadamlarının Hindistan ile ticari ilişkileri geliştirip daha çok mal satmaları gerektiğini söyleyen büyükelçi, "Bu vesile ile Trabzon’a geldim. Trabzon’da bu konuda birçok kişiyle temaslarda bulunacağız. İki ülke arasında ve özellikle Trabzon ile ticari bağların geliştirilmesine imkan sağlayacağız. Türkiye ile Hindistan arasında güzel bir ticari ilişki var. Geçen yıl ticaret hacmi 7 milyar dolar civarındaydı. Türkiye’den Hindistan'a ihracat yapılmasını istiyoruz. Daha çok ürün alan ülke konumunda olduğumuz için bu ticarete dengelemek istiyoruz. Bir alt yapı hedefliyoruz. 10 yıl içinde 15 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmayı hedefliyoruz ve 20 yıl içinde de 1 trilyon dolar gibi. Bunu yapmak için alt yapımızı geliştiriyoruz. Bu yüzden Türkiye'den yatırımcıları da Hindistan'a bekliyoruz. Aynı zamanda Türkiye’de çok iyi mobilya yapıldığını görüyoruz. Bu muhteşem bir ihracat alanı olabilir." diye konuştu.

Vali Vekili Sarıaslan ise Trabzon'da istihdama yönelik bir çok mesleki kursların bulunduğunu, insanımızın bu kurslardan istifade etmesi için her türlü imkanı sağladıklarını belirterek, şunları söyledi: "Elbette gönül arzu ediyor ki, Hindistan’daki burslu kurslara da buradan insanlarımız katılsın. Geçmişte çok aktif olan İpekyolu’nun güzergahı üzerinde bulunan Trabzon, yerel dinamikleri ve aktörleriyle başlatılan proje çalışmaları kapsamında yeni bir güzergah ve yeni bir ipekyolu çalışmalarını sürdürmekte."

Konuşmaların ardından büyükelçi Hindistan’a ait tanıtım kitabı ve Hindistan’dan Trabzon limanına ilk gelen gemiyi simgeleyen bir maketi Vali Vekili Sarıaslan’a sundu. Sarıaslan ise Büyükelçi’ye Trabzon’a özgü gümüş telkari işlemeli kahve fincan takımı hediye etti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER