ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 17:05

Trabzon'da işbaşı eğitim programı ilgi görüyor


Trabzon Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Mustafa Sezgin, işsizlerin işbaşında eğitilmesini ve mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesini sağlamak için başlatılan İşbaşı Eğitim Programları’na olan ilginin her geçen gün arttığını söyledi. Trabzon’da 2012 yılında bu programlardan faydalanan kişi sayısının 132 olduğunu belirten Sezgin, bu sayı 2013 yılının birinci üç aylık döneminde 159’a ulaştığını ifade etti.

İŞKUR’un, iş ve işçi bulma hizmetlerinin yanında işsizlerin işgücü eğitim programlarıyla nitelikli hale getirilerek istihdam edilmelerini kolaylaştırmak için farklı projeler de hazırladığını hatırlatan Sezgin, “Her daim işsizin ve işverenin yanında olan kurumumuz, 2012 yılında istihdam etmeye başladığı ve her sene almaya devam ettiği İş ve Meslek Danışmanlarıyla gerek işverenin, gerekse iş arayanın ayağına giderek kurumsal faaliyetlerini tanıtarak işveren ve iş arayanlara sunduğu hizmet yelpazesini genişletmiştir. Aynı şekilde, derneklere, odalara ve sivil toplum örgütlerine yönelik periyodik olarak düzenlediğimiz seminer ve konferanslarla İŞKUR hizmetlerini tanıtarak işverenlerimizin, iş arayanlarımızın kurum hizmetlerinden destek almasını sağlamaktayız.” dedi.

Bu amaçla hazırladıkları projelerden birisinin de İşbaşı Eğitim Programları olduğunu belirten Sezgin, programın amacının; iş arayanların işbaşında eğitilerek nitelikli hale getirilmesi ve mesleki deneyim kazanarak işe girmelerini kolaylaştırmak olduğunu ifade etti. En az 2 çalışanı bulunan özel sektör işverenlerin bu programlardan faydalanabileceğine işaret eden Sezgin, şöyle konuştu: “Program süresi 160 fiili günden fazla olamaz. Bu süre içinde programdan faydalanan katılımcıların günlük 25 lira cep harçlığı, iş kazası ve meslek hastalığı, genel sağlık sigortası primleri kurumumuzca karşılanmaktadır.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER