ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 11:55

Trabzon'da imamlar şan eğitimi alıyor


Trabzon Müftüğü, Akademi Trabzon Cast Ajansı ve DOKA işbirliğinde imamlara yönelik başlatılan "Trabzon'lu İmamlar Sesini Geliştiriyor Projesi" kapsamında 36 imam ve müezzine şan eğitimi veriliyor.
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Doğuş Varlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şan eğitiminin, sesin doğru, düzgün kullanılması için gerekli nefes ve ses kullanımının öğretilmesi olduğunu söyledi.
İmamlara 40 gün boyunca şan eğitimi vereceklerini belirten Varlı, şöyle devam etti:
"Eğitimlerimizde hocalarımıza doğru nefes kullanımının nasıl olması gerektiğini öğreteceğiz. Ses aralıklarını doğru tespit edeceğiz ve o aralıklara göre sesi kullanmaları yolunda egzersizler yapacağız. Bunun dışında ezan vakitlerine paralel olarak Türk müziği makam bilgileri vereceğiz. Ayrıca gittikleri yerlerde bulunan anfileri nasıl kullanmaları ve kendi seslerine göre nasıl ayarlamaları gerektiğiyle ilgili bilgiler öğreteceğiz."
Varlı, ezanın beş farklı makamda okunduğunu ifade ederek, "Makamlar hakkında hocalarımızın biraz bilgisi var ancak bunlar daha çok kulaktan dolma bilgiler. Melodik kalıpları belleklerine yerleştirmişler ve ona göre okuyorlar. Biz biraz daha işin teknik boyutunu öğretiyoruz ve inanıyorum ki eğitim sonunda hocalarımız gerek Kur'an-ı Kerim gerek ezan olsun, daha bilerik ve kontrollü okuyacaklar" diye konuştu.
Sesi yoğun olarak kullanan mesleklerde mutlaka nefes kulanım tekniklerinin öğrenilmesi gerektiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Varlı, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu mesleklerde bu uygulamaların mutlaka mesleğe başlar başlamaz hizmet içi eğitimlerde ya da İlahiyat Fakültesi, İmam Hatip Lisesi gibi okullarda okunuyorsa müfredata dahil olması gerekiyor. Nefes kullanım tekniklerinin öğrenilmesi mesleğe dahil olunduğunda kişilerin sorun yaşamaması için son derece önemlidir. Bu eğitim, bu tarz mesleklerde en başında alınması ve yapılması gereken eğitimdir."
- "İnsanın kendini geliştirmesinde sınır yoktur"
Ortahisar Fatih Büyük Cami Müezzini Mustafa Aktaş, Diyanet İşleri Başkanlığının tasavvuf musiki korosunun elemanı olduğunu anlatarak, "8 ay musiki ve şan eğitimi aldım. Buraya katılmamın sebebi insanın kendisini geliştirmesinde sınır olmamasıdır. Bu eğitimin bana göre, temel eğitim olarak alınması gerekiyor" dedi.
Boztepe Mahallesi Yahyaoğlu Cami İmam Hatibi Osman Küçük ise 18 yıllık görevli olduğuna dikkati çekerek, "Cemaatin en çok önem verdiği ses ve okuyuştur. Bizler de bu zamana kadar gerek Kur'an-ı Kerim'i gerekse ezanı kulaktan dolma makamlarda okuyoruz. Nefes kontrollerinde eksiklerimiz var. Bize bu eksikliklerimizi düzeltmek için fırsat verdiler ve biz de bunları değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.
- "1,5 aydan sonra imamlar seslerini geliştirmiş, ezanı daha iyi okuyan bireyler olarak buradan ayrılacak"
Akademi Trabzon Cast Ajansı Genel Koordinatörü Özer Çağlayan, böyle bir projenin, Rizeli beş imamın müracaatıyla başladığını belirterek, şunları kaydetti:
"Beş imamımız bizden Kur'an-ı Kerim, ezan ve cuma günleri hutbe okunurken nefeslerini kontrol etmekte zorluk çektiklerini ve şan dersi almak istediklerini söyledi. Bu durum bize de ilgi çekici geldi. Trabzon Müftülüğü ile irtibata geçtik. Müftülük işbirliğinde DOKA desteğiyle yaklaşık 1,5 ay sürecek projeyi hayata geçirdik. 1,5 aydan sonra ben inanıyorum ki Trabzon imamları seslerini geliştirmiş, makam bilgileri olmuş ve ezanı çok daha iyi okuyan bireyler olarak buradan ayrılmış olacak."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER