ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Haziran 2014 Cuma 18:44

Toyota, Fuel Cell Sedan'ın seri üretim tasarımını tanıttı

Toyota, Fuel Cell Sedanın seri üretim tasarımını tanıttı

Toyota, geleneksel içten yanmalı motor performansına eşdeğer hidrojen yakıt hücreli hibrit otomobili Fuel Cell Sedan'ın seri üretim tasarımını Japonya'da tanıttı.


Toyoto'dan yapılan açıklamaya göre, geçen yıl Tokyo Motor Show'da konsept olarak görücüye çıkan Fuel Cell Sedan, hidrojen yakıt hücreli otomobillerin gelişimine öncü olarak 2015 yılında yollardaki yerini alacak. Çevre dostu yakıt hücreli araç (FCV) konsepti, sadece su buharı üreten ve dünyanın en yüksek güç yoğunluğuna sahip 4 kapılı sedan otomobili olacak.
Çevre dostu otomobil temelinde üretilen FCV Sedan, Japonya'da Nisan 2015'ten önce satışa sunulacak. Araç, Amerika ve Avrupa'da ise 2015 yazında piyasada olacak.
Fuel Cell Sedan, Japonya'da Toyota ve Toyotopet yetkili satıcılarında satışa sunulacak. Satışlar ilk olarak, hidrojen dolum istasyonlarının geliştirilmekte olduğu bölgelerle sınırlı olacak. FCV Sedan'ın Japonya'da yaklaşık 51 bin avro olan satış fiyatı, Avrupa ve Amerika'da ise daha sonra duyurulacak.
20 yıldan uzun bir zamandır yakıt hücreli otomobiller geliştiren Toyota, 2002 yılından bu yana yakıt hücresi sistemi üzerinde önemli iyileştirmeler yaptı. Toyota'nın Fuel Cell Sedan modeli, fosil yakıtlı otomobillere yakın bir performans ve sürüş menzili sunuyor. Yakıt dolum süresinin sadece 3 dakika olduğu Fuel Cell Sedan'da sürüş esnasında sadece, hidrojen ve oksijenin reaksiyonu sonucu su buharı ortaya çıkıyor.

- "Hibrit geçmişimiz, bize bugün yeni bir teknolojiyi pazara sunmamız için yeterli tecrübeyi veriyor"

Toyota Avrupa Başkan Yardımcısı Karl Schlicht, açıklamadaki değerlendirmesinde, yakıt hücresi teknolojisini kullanıma sunmaktan büyük heyecan duyduklarını belirterek, şunları kaydetti:
"Dolum istasyon altyapısının kullanılabilirliği ve insanların farkındalığının artırılması gibi, üstesinden gelmemiz gereken daha bir çok konu var. Hibrit geçmişimiz, bize bugün yeni bir teknolojiyi pazara sunmamız için yeterli tecrübeyi veriyor. Avrupa'da adım adım hareket edeceğiz ve otomobili seçili pazarlarda satışa sunacağız. Hidrojenin, otomobil yakıtı olarak popülerliğinin artarak devam edeceğinden ve mesafe kat edeceğimizden kuşkumuz yok."
Verilen bilgilere göre, sıfır emisyonlu hidrojen yakıt hücreli hibrit araç teknolojisinde gelinen son noktayı ultra-temiz enerji taşıyıcısı Fuel Cell Sedan, çevreye sadece su buharı salarak Toyota'nın çevreci teknolojilere verdiği önemi bir kez daha ortaya koyuyor.
Bir depo yakıt ile ortalama bir Japon ailesinin bir haftalık elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji üreten model geri dönüşüm özellikleri, keyifli sürüşü ve sessizliğinin yanında uzun sürüş menzili ile dikkati çekiyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER