ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 15:36

Toybelen sanayi alanına önem verilmeli

Toybelen sanayi alanına önem verilmeli


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(STSO) Başkan Adayı Servet Keskinsoy, kentin KOBİ’lerin başkenti haline getirilmesi amacıyla İlkadım ilçesinde yer alan 5 milyon metrekare büyüklüğündeki Toybelen sanayi alanına önem verilmesi gerektiğini dikkat çekti. Keskinsoy, “Bu amaçla kısır çekişmeler bir kenara bırakılmalı ve ortak hareket edilmelidir." dedi

    Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan STSO Başkan Adayı Servet Keskinsoy, Toybelen sanayi alanını üretim merkezi haline getirmek için kentin kısır çekişmeleri bir yana bırakıp, ortak akıl anlayışı ile hareket etmesi gerektiğini söyledi. Samsun’un önündeki en büyük engelin üretim yapamaması olduğunu kaydeden Keskinsoy, “Şehir üretemediği içinde ihracatımız artmıyor, kişi başı milli gelirden vatandaşımız istifade edemiyor. Bu nedenle ekonomik gelişmişlik düzeyinde ilk 10’larda hedeflenen Samsun, Türkiye genelinde 30. sıralarında yer alıyor." dedi.

    ORTAK AKIL İLE HAREKET EDİLMELİ

    Toybelen sanayi alanını kendisine hedef olarak koyduğunu belirten STSO Başkan Adayı Servet Keskinsoy, “Samsun yeteri düzeyde devletin sağladığı teşviklerden yararlanamamaktadır. Toybelen sanayi alanında doğru projeye Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız alt yapı ve inşaat çalışması dahil yüzde 75 faizsiz 12 sene ödemeli kredi vermektedir. KOBİ’lerin büyümesi için bu büyük bir fırsattır. Samsun bütün dinamikleri, yöneticileri, sivil toplum örgütleri, gönüllü insanları ve işadamları ile 5 milyon metrekarelik araziye gözünü dikmeli, 100 metrekarelik küçük KOBİ’lerin imalatlarını en az bin metrekareye taşımalı, bin metrekare imalat
yapan sanayici ve üretici arkadaşlarımızı 10 bin metrekarelere çıkarmalıyız. Samsun’u Türkiye’de üreten KOBİ’lerin başkenti olmasına aday olacak şekle getirmemiz lazım. Aksi takdirde Samsun her geçen gün Türkiye ortalamasının altında büyümeye ve küçülmeye devam edecektir." diye konuştu.

    3 kıtada dış ticaret ve ihracat ofisleri açacaklarını belirten STSO Başkan Adayı Servet Keskinsoy, söz konusu ofislerin merkezini Samsun’da bulunan dış ticaret koordinasyon merkezinden organize edileceğini belirterek şunları kaydetti: “Dış ticaret ve ihracat ofisleri hem işadamlarımızın iş yaptıkları bölgelerdeki sorunlarını çözecek, söz konusu bölgelerin verilerine kendisine iletecek hatta görüşme randevularını alacaktır. Bizler Samsun’un ihracat hedefini 1 milyar dolar değil, 2 milyar dolar olarak koyalım. İhracat hedefimiz 1 milyar 500 bin dolar olursa bize başarısız desinler." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER