ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2013 Pazartesi 21:39

''Toprakların hala yüzde 20'si işgal altında''


Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, bundan 21 yıl önce Azerbaycan'da yaşanan Hocalı Katliamı'nın unutulmayacağını belirterek, ''Maalesef katliam yakın tarihte yapılmasına rağmen, yeterince dünya gündemine taşınamamıştır. Dünya, 95 yıl öncede Ermenilerin gerek Azerbaycan gerekse Osmanlı topraklarında yaptıkları katliamları da görmezden gelmiştir'' dedi.
     Azerbaycan'da yaşanan Hocalı Katliamı'nın 21. yılıyla ilgili Türk Hava Kurumu Üniversitesi Türkkuşu Kampüsü Konferans Salonu'nda panel düzenlendi.
     Panele, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, AK Parti Adana Milletvekili, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Başkanı Necdet Ünüvar, Azerbaycan milletvekili Ganire Paşayeva ile Musa Kasımlı, TUMİB Başkanı Çingiz Bayramov, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Siyaset Bilimi Şube Müdürü Rena Mirzazade ile Sosyal ve Siyasal Meseleler Şube Müdürü Eli Hesenov katıldı.
     Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Arıcı, Hocalı Katliamı'nın acısının hala çok taze olduğunu ve derin üzüntü verdiğini söyledi. Katliam sonrasında yabancı basının bölgeye girerek çekim yaptığını ve dünyayla paylaşıldığını hatırlatan Arıcı, ''Maalesef katliam yakın tarihte yapılmasına rağmen, yeterince dünya gündemine taşınamamıştır. Dünya, 95 yıl öncede Ermenilerin gerek Azerbaycan gerekse Osmanlı topraklarında yaptıkları katliamları da görmezden gelmiştir'' dedi.
     Bu nedenle Hocalı Katliamı'nın hafızalardan silinmemesi ve yeni nesillere aktarılarak canlı tutulması gerektiğini ifade eden Arıcı, ''Her ne olursa olsun bu olay tarihte unutulmayacaktır'' dedi.
     Arıcı, Azerbaycan ve Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarınca katliamın araştırılması için 100 bin imzanın toplanarak BM'ye sunulduğunu, BM'nin bu konuda bir açıklama yapması gerektiğini anlattı.
     Türkiye'nin Azerbaycan'ın haklı mücadelesine destek vermeye devam edeceğini vurgulayan Arıcı, şunları kaydetti:
     ''Her platformda Azerbaycan'ın yanında yer alacağız. Bölgede, Türkiye ve Azerbaycan'ın menfaatine olmayan oluşumların içinde olmayacağız. Barış ve istikrarı sürekli kılacak oluşumların tarafındayız. Çabalarımız, bu hedefe ulaşmaya yöneliktir. Türkiye'ye yapılan haksız suçlamalar, defalarca çürütülmesine rağmen, bazı ülkeler tarafından yeniden ve sürekli olarak ısıtılarak gündeme yatırılmaktayken Hocalı Katliamı'nın sorumluları hala cezalandırılmamıştır.''
     AK Parti Adana Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Başkanı Necdet Ünüvar da katliamın sadece Azerbaycan'ın problemi olmadığını belirterek, ''Hocalı Türkiye'nin, tüm Türk ve İslam dünyasının hatta dünyanın problemidir'' diye konuştu.
     Hocalı Katliamı'nda katlanılamaz işkencelerin yapıldığını, ölmüş bedenlere eziyet edildiğini anlatan Ünüvar, ''Burada insanlık dışı bir hadise vardır. Önlerine kim gelmişse çocuk, kadın, yaşlı, sivil katledilmiş, görüntüye alınmıştır'' dedi.
     Ünüvar, Batılı ülkelerin yıllarca bu katliamı görmek istemediğini vurgulayarak, ''Ama şimdi görüyoruz ki dünyada çok önemli gelişmeler var. ABD'de de imza toplanıyor'' ifadelerini kullandı.
     Azerbaycan'ın Güney Kafkasya'nın yükselen yıldızı olduğunu, milli gelirinin giderek arttığını belirten Ünüvar, daha da güçleneceğini söyledi.
     Ünüvar, yeni katliamların yaşanmaması için birlikte hareket edilmesi ve sosyal medyanın daha etkin bir şekilde kullanılması gerektiğinin altını çizerek, olanların anlatılması gerektiğini söyledi.
     THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban da Ermenistan'ın Kafkasya bölgesindeki barışa duyarlı davranması gerektiğini bildirdi.
     Ban şunları kaydetti:
     ''Sözde Ermeni soykırımı iddiaları üzerinden Türk milletini yargılamaya girişen ülkeleri ve aydınları, Hocalı'da yaşanan katliamı görmeye davet ediyorum. Sözde aydınlarımızı ve sözde dünya devletlerini bu ayıbı görmeye ve tanımaya çağırıyorum.
     Bu dava Türk'ün ortak davasıdır. Bu katliamın kurbanlarının çektikleri acıların tüm dünya halkları tarafından mutlaka anlaşılması gerekmektedir. Ermeni askerlerinin Azerbaycan Türklerine uyguladığı akıl almaz işkence yöntemleri, 1915'te Anadolu'da Türklere yaptıklarıyla benzerdir.''
    
     ''Toprakların hala yüzde 20'si işgal altında''
    
     Azerbaycan Sosyal ve Siyasal Meseleler Şube Müdürü Eli Hesenov da katliamın yeni dünya düzeninin hüküm sürdüğü yüzyılda yapıldığını, Hocalı'nın bölge için stratejik öneme sahip olduğunu söyledi.
     Katliamın çok önceden planlandığını kaydeden Hesenov, bölgeye ulaşımın aylar öncesinden kapatıldığını, yardımların engellendiğini ve olay gecesi bölgeden kaçanları yakalamak için pusu kurulduğunu anlattı. Hesenov, Hocalı Katliamı'nın tüm dünya devletlerince soykırım olarak tanınması gerektiğini dile getirdi.
     Üç ülkenin Hocalı'da yaşananları soykırım olarak kabul ettiğini hatırlatan Hesenov, Azerbaycan halkının haklarının her platformda korunması ve soykırımın duyurulması gerektiğini ifade etti. Hesenov, Türkiye'nin her zaman Azerbaycan'ın yanında olduğuna dikkati çekti.
     Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva da sorumluların bir an önce adaletin önüne çıkarılması gerektiğini vurguladı. Ülke topraklarının hala yüzde 20'sinin işgal altında olduğunu anımsatan Paşayeva, ''Ermenistan, işgal ettiği topraklardan çekilmiyor ve göçmenlerin evlerine dönmesine imkan vermiyor. Uluslararası örgütler de aldıkları kararların hayata geçirilmesi için Ermenistan'a baskı uygulamayor'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER